Ako minimalizovať odpad v domácnostiach

Dobrá rada

Ako minimalizovať odpad v domácnostiach

27. 03. 2020 06:45

Pri stave Som doma, ktorý prinútil dnes mnohé rodiny zostať spoločne doma,máme viac príležitostí a času zamýšľať sa nad tým ako funguje naša domácnosť.A v rámci toho môžeme uvažovať aj nad tým ako pomôcť jednoduchými krokmi nášmu životnému prostrediu a aj našim správaním obmedziť jeho znečisťovanie. A pretože príklad najlepšie učí - môžeme to vlastným správaním učiť aj naše deti, ktoré sú s nami doma. Ak chcete v tomto smere niečo urobiť naozaj môžete začať už u vás doma. Pretože lepší svet sa začína naozaj v našich domácnostiach.Tento týždeň vám v Dobrej rade ponúkneme zopár tipov na jednoduché opatrenia, ktorými dokážete zminimalizovať produkciu odpadu u vás doma.Sedem krokov predstavuje rokmi overený návod z praxe a Tatiana Šušková dnes s Branislavom Moňokom zo Spoločnosti Priatelia Zeme začína tým, čo je najmenej etické a to je plytvanie jedlom:

Ako minimalizovať odpad v domácnostiach 1
Stiahnuť audio súbor

Možno si to ani neuvedomujeme, ale je obdivuhodné, že aj v dnešných krízových dňoch máme prístup k čerstvým potravinám a že ľudia za pultami obchodov pomáhajú udržať pokojnú situáciu. A my ako zákazníci im zodpovedným správaním uľahčujeme prácu a chránime ich zdravie. Trochu nás to učí vlastne aj tomu, že sa spotrebiteľsky správame zodpovednejšie a nakupujeme to čo potrebujeme.

Najlepší odpad je ten, ktorý nevznikne. Povedzme si to bez obalu - pri úsilí o minimalizáciu odpadov v domácnostiach treba na to myslieť už pri nakupovaní. Vrchol nášho nákupného majstrovstva je v tom, že keď prídeme domov, nemali by sme vlastne čo rozbaľovať. Aj keď dnes majú obaly v obchodoch svoje miesto, povedzme si predsa len niečo o druhom kroku minimalizácie odpadu v domácnostiach. Dnes s Tatianou Šuškovou a Branislavom Moňokom zo Spoločnosti Priatelia Zeme:

Ako minimalizovať odpad v domácnostiach 2
Stiahnuť audio súbor

Priemerný Slovák vyprodukuje za rok približne 348 kilogramov odpadu, z čoho sa vytriedi len asi 31 kilogramov. Celkovo je to približne 1,8 miliónov tony odpadu ročne za celé Slovensko. Pri tvorbe odpadu často viac ako na jeho recyklácii záleží na jeho produkcii, pretože najlepší odpad je ten, ktorý nevyprodukujeme. Všimli ste si, že v týchto dňoch vlastne kupujeme len to, čo potrebujeme? Tento týždeň vám v Dobrej rade Tatiana Šušková s Branislavom Moňokom zo Spoločnosti priateľov Zeme ponúka 7 tipov ako minimalizovať produkciu odpadu v našich domácnostiach, o ktorých sa rozprávali na festivale udržateľnosti Pomalô.

Ako minimalizovať odpad v domácnostiach 3
Stiahnuť audio súbor

Najlepší odpad je ten, ktorý vôbec nevznikne. Na jeho výrobu totiž netreba použiť suroviny ani energiu a ani vynakladať nemalé finančné prostriedky na jeho bezpečné zneškodnenie. Aj preto vám ponúkame užitočné tipy ako sa pokúsiť minimalizovať tvorbu odpadu v domácnostiach.Tatiana Šušková o nich hovorí s Branislavom Moňokom zo Spoločnosti Priateľov Zeme. Dnes budeme vymieňať a požičiavať. Prečo?

Ako minimalizovať odpad v domácnostiach
Stiahnuť audio súbor

Tento týždeň sme si v Dobrej rade pripomínali ako nevytvárať a minimalizovať odpad, ktorý doma produkujeme. Počas telefonátu do spoločnosti, ktorá zabezpečuje odvoz a likvidáciu odpadu v hlavnom meste, sa Tatiana Šušková dozvedela, že všetko prebieha plynule, len odpadu je oveľa viac, čo je podľa hovorkyne spoločnosti spôsobené tým, že ľudia sa v týchto dňoch zdržujú doma. A podľa Zuzany Onufer z Ministerstva životného prostredia Slovenskej republiky pribudol aj nový druh odpadu, ktorí by mali ľudia likvidovať bezpečne.

Ako minimalizovať odpad v domácnostiach 5
Stiahnuť audio súbor

Použité respirátory, rúška či rukavice teda treba dať do tašky, či vreca a pevne uzavrieť. Vrece vyhodiť do netriedeného komunálneho odpadu. Použité rúška či respirátory v žiadnom prípade nepatria do triedeného odpadu. Po návrate od kontajnerového stojiska si treba dôkladne umyť ruky.


Autorka: Tatiana Šušková; Ilustr. foto: Pixabay

Živé vysielanie
??:??