Príbeh rodiny Winterovcov a kúpeľov v Piešťanoch

Seriál Rádia Regina Západ

Príbeh rodiny Winterovcov a kúpeľov v Piešťanoch

22. 05. 2020 08:13

Aj v piešťanských kúpeľoch sa po niekoľkých týždňoch vynútenej prestávky opäť začali liečiť, zatiaľ len domáci hostia. Isto si pri prechádzke po Kúpeľnom ostrove všimnú bronzovú sochu elegantne oblečeného pána s miernym úsmevom. Je to pocta legendárnemu tvorcovi medzinárodnej slávy kúpeľov - podnikateľovi so spravodlivým srdcom Ľudovítovi Winterovi a celej jeho rodine.

Zablatenú dedinu sa im počas 50 rokov podarilo premeniť na modernú obec, ktorú by sme dnes bez váhania nazvali mestom. Reč je o Piešťanoch.

Vrátime sa do obdobia konca 19. storočia. Ľudovítove pôsobenie si Iveta Pospíšilová pripomenula s riaditeľom Balneologického múzea Imricha Wintera Vladimírom Krupom. Najskôr si v interpretácii Richarda Šümeghyho vypočujeme, ako svoje začiatky Ľudovít popísal v knihe Spomienky na Piešťany.

Príbeh rodiny Winterovcov a kúpeľov v Piešťanoch 1
Stiahnuť audio súbor

V budove Kúpeľnej dvorany sídli aj Balneologické múzeum, má tiež reštauračné a spoločenské priestory a na 1. poschodí slúži aj na ubytovanie zamestnancov kúpeľov.

Súčasné Piešťany vďačia za svoj atraktívny vzhľad do veľkej miery rodine Winterovcov, ktorá naštartovala premeny nenápadnej dediny na moderné mesto so známymi kúpeľmi.Líder premien,Ľudovít Winter, nastúpil na miesto riaditeľa kúpeľov po smrti otca Alexandra, v roku 1909 ako 39 ročný. Nebol však na riadenie vznikajúceho kolosu sám. Viac povedal Ivete Pospíšilovej riaditeľ Balneologického múzea Imricha Wintera v Piešťanoch Vladimír Krupa.

Príbeh rodiny Winterovcov a kúpeľov v Piešťanoch 2
Stiahnuť audio súbor

Mestský aj kúpeľný park, secesné stavby hotela Thermia palace i liečebného domu Irma, kúpeľný dom Pro Patria, socha barlolamača, kúpeľná kaplnka a ďalšie budovy v Piešťanoch dnes okrem názvu centrálnej ulice na pešej zóne pripomínajú Winterovcov.

O zásluhách rodiny Winterovcov pri budovaní Piešťan a ich kúpeľov sa desaťročia nesmelo verejne hovoriť. Dokonca Ľudovítovi vtedajšia komunistická moc zakazovala oficiálne chodiť do kúpeľov, preto sa na ne díval aspoň z južnej polovice Kolonádového mosta. Dožil sa síce uvoľnenia politickej atmosféry v roku 1968, no v piešťanskej nemocnici zomrel tesne pred vstupom vojsk Varšavskej zmluvy do Československa. Do nášho seriálu si na mikrofón Ivety Pospíšilovej na túto dnes už opäť verejne známu osobnosť zaspomínala jeho pravnučka Katarína Frátriková.

Príbeh rodiny Winterovcov a kúpeľov v Piešťanoch 3
Stiahnuť audio súbor

Kniha Winterových Spomienok na Piešťany vyšla už v rozšírenej reedícii, vydalo ju opäť Balneologické múzeum. Pred dvanástimi rokmi mal premiéru hraný dokument režiséra Dušana Trančíka Optimista, v ktorom sa podarilo priniesť príbeh Ľudovíta Wintera veľmi autentickým a sugestívnym spôsobom.

O Winterovcoch sa dlhé roky nesmelo na verejnosti hovoriť. Ich príbeh začal koncom 80. rokov minulého storočia zviditeľňovať historik a publicista Ján Šípoš v časopise Piešťany. Po roku 1989 ho zaradili do expozície Balneologického múzea a pokračoval knihou Spomienky na Piešťany zo zápiskov Ľudovíta Wintera. Do povedomia širokej verejnosti vošiel najmä dokumentárnou drámou Optimista, ktorú nakrútil filmový režisér Dušan Trančík. Mala premiéru v roku 2008 v koprodukcii s vtedajšou Slovenskou televíziou. Známy tvorca Ivete Pospíšilovej povedal viac, veď v tomto meste vyrastal a na Ľudovíta sa pamätá.

Príbeh rodiny Winterovcov a kúpeľov v Piešťanoch 4
Stiahnuť audio súbor

Grafikovi Petrovi Blaškovičovi, ktorého softvéry používajú aj v hollywoodskych filmových štúdiách, pripadla úloha autora propagačnej grafiky združenia, vrátane návrhu pamätnej medaily či mincí. Práve pred rokom inštalovali spomínanú sochu na piešťanskom Kolonádovom moste.

V Piešťanoch pred rokom pribudlo významné a pôsobivé umelecké dielo. Bronzový Ľudovít Winter sedí na lavičke, na ktorej je dosť miesta aj pre okoloidúceho. Už po odhalení sa socha stala turistickou atrakciou, pri ktorej si mnohí robia fotografie. Iniciátorom jej vytvorenia však išlo v prvom rade o vzdanie úcty a pripomenutie si zásluh Ľudovíta i celej rodiny Winterovcov pri budovaní mesta i kúpeľov. Autorom monolitu je akademický sochár Roman Hrčka, ktorý pôsobí v Nových Zámkoch, odkiaľ aj pochádza. Ivete Pospíšilovej porozprával aj o tom, ako sa s príbehom Ľudovíta zoznámil.

Príbeh rodiny Winterovcov a kúpeľov v Piešťanoch 5
Stiahnuť audio súbor

Otvorené letné terasy kaviarní, zmrzlinárne, krásne parky a scenéria Váhu sú isto lákadlami, pre ktoré sa oplatí vycestovať do Piešťan. Kolonádový most síce rekonštruujú, no sochu Ľudovíta Wintera nájdete neďaleko, na Kúpeľnom ostrove pri hoteli Thermia Palace. Aj takto vari táto osobnosť už nikdy nezapadne do zabudnutia.

Budúci týždeň sa budeme túlať bratislavskými mestskými lesmi, majú tam totiž veľa nového.

 

Autorka: Iveta Pospíšilová; Ilustr. foto: Ľuboš Houška

Živé vysielanie
??:??