EURO 2020
EURO 2020

Živé námestie

Živé námestie

Pamätáte sa koľko ľudí sa dokázalo zmestiť na plochu od námestia Slovenského národného povstania až po Kamenné námestie počas novembra 1989?  

Tento územne kompaktný priestor srdca Bratislavy, ktorý v nedávnej minulosti, doplnilo ešte námestie Nežnej revolúcie, patrí k najväčším verejným priestranstvám hlavného mesta.
Napriek svojmu potenciálu však dnes pôsobí skôr rozbito a chaoticky...

Aj preto vznikol ešte v roku 2018 projekt Živé námestie, ktorý má z tohto priestoru vytvoriť „verejnú obývačku“ spájajúcu silný historický odkaz s modernou podobou Bratislavy.

Po miestach, ktoré voňajú rôznymi nánosmi  histórie sa prechádzam s Gáborom Bindičom z Metropolitného inštitútu Bratislava, koordinátorom projektu Živé námestie. 

Živé námestie I.

Námestie SNP, Námestie Nežnej revolúcie a Kamenné námestie v centre Bratislavy čaká rozsiahla rekonštrukcia. Z námestí, ktoré sú tesne vedľa seba, by sa mal vďaka projektu Metropolitného inštitútu Bratislavy Živé námestie stať zjednotený verejný priestor.
Pribudne viac zelene, vráti sa kamenná dlažba, obnova bude akceptovať klimatické nároky, odstránia sa bariéry, vyrieši sa aj komplikovaná doprava a vytvorí sa priestor priateľský ľuďom.

Podľa projektu, ktorý vzišiel z medzinárodnej architektonickej súťaže sa teda vrátime do atmosféry celé stáročia dozadu, keď námestia slúžili ľuďom a nie politickým režimom.
Koordinátor projektu Živé námestie Gábor Bindič.

Živé námestie II.

Odpoveď na najťažšiu otázku ako má tento zásadný bratislavský verejný priestor vyzerať v podobe architektonického návrhu máme. Teraz čaká jeho realizátorov veľký kus práce.
Je však pozitívne, že o kvalitnom meste už nemusíme u nás iba snívať, alebo si ho užívať niekde v zahraničí. A rok 2025 už nie je tak ďaleko.

Autorka: Tatiana Šušková