Z histórie leopoldovskej väznice

Regionálna publicistika

Z histórie leopoldovskej väznice

09. 10. 2017 14:52

Francúzsky filozof Gaston Bachelard tvrdil, že najväčšou cťou pre rodáka je napísať biografiu vlastnej obce. Stotožnil sa s tým aj Juraj Hladký z Trnavskej univerzity, ktorý vydal Kapitoly z dejín Leopoldova, ktoré zachytávajú obdobie premien Leopoldovskej pevnosti na väznicu. . Práve tú , ktorú väčšina ľudí dnes vníma ako politickú väznicu po roku 1948. Ako sa však Hana Michalčíková dozvedela, fakty siahajú ešte pred toto obdobie.

1. časť
Stiahnuť audio súbor

Každý znalec dejín nám potvrdí, že vždy je čo objavovať. Aj to, že radosť aj z toho najmenšieho, dosiaľ nezverejneného faktu ,býva obrovská. Doktor Juraj Hladký z Trnavskej univerzity, autor Kapitol z dejín Leopoldova ,spracoval proces komplikovaného prerodu vojenskej pevnosti na väzenské zariadenie v 2-hej polovici 19. storočia. Vyzdvihol aj mimoriadne úspešné obdobie , keď na čele väznice bola rehoľníčka Frederika Baumgartnerová. Hane Michalčíkovej takto konkretizoval jej aktivity na zmiernenie trestov.

2. časť
Stiahnuť audio súbor

V Kapitolách z dejín Leopoldova, ktorých autorom je Juraj Hladký sme sa dnes venovali žene, ktorá viedla väznicu štyri roky a podieľala sa na jej humanizácii - rehoľníčku Frederiku Baumgartnerovú.

Autorka: Hana Michalčíková; Foto: TASR/Henrich Mišovič

Živé vysielanie
??:??