Osmičky v našich dejinách

Veda, poznanie, vzdelávanie

Osmičky v našich dejinách

08. 11. 2018 09:00


Koniec 1.svetovej vojny
9.11. 2018
11. november 1918 je v historickom kalendári oficiálne označený ako koniec 1.svetovej vojny. Vtedy, v pondelok o 11. hodine dopoludnia začalo platiť prímerie medzi Nemeckom a mocnosťami Dohody. Prímerie podpísali po zdĺhavých niekoľkodňových rokovaniach šesť hodín predtým v železničnom vagóne v lesíku v Compiégne neďaleko Paríža.

Dva týždne predtým vznikla Československá republika, 29. októbra v Záhrebe vyhlásia Štát Slovincov, Chorvátov a Srbov, ktorý po postupnom pripájaní Vojvodiny, Kosova, Macedónska a Čiernej Hory sa stáva 1.decembra 1918 Kráľovstvom Srbov, Chorvátov a Slovincov. 30.októbra kapitulovalo Turecko, spojenec Centrálnych mocností. Po katastrofálnej porážke pri Vittorio Veneto podpísalo Rakúsko-Uhorsko 3.novembra prímerie s Talianskom vo Villa Giusti pri Padove. 9.novembra abdikoval nemecký cisár Wilhelm II, vzápätí emigroval do neutrálneho Holandska a v Nemecku vyhlásili republiku. 11.novembra sa vzdal cisár Karol I. postu hlavy rakúsko-uhorskej monarchie a na druhý deň vznikajú dve republiky- rakúska a maďarská. V tento istý deň sa začína komplikovaný proces obnovy Poľskej republiky, ktorá na vyše sto rokov zmizla z mapy Európy.
Z tohto stručného a výberového kalendária vyplýva, že hlavnou témou tejto časti historickej revue Dejiny.sk budú okolnosti a prvotné dôsledky skončenia Veľkej vojny, ktorá začala v lete 1914.
Hostia: doktor Dušan Kováč z Historického ústavu Slovenskej akadémie vied a jeho kolega profesor Roman Holec, ktorý je súčasne aj pedagógom na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave.
Redaktori a moderátori - Peter Turčík a Robert Kotian.

Prvé mesiace ČSR a boj o Slovensko
16.11. 2018
Československá republika vznikla v posledných dňoch októbra 1918. Lenže od samého začiatku existencie tohto úplne nového štátneho útvaru bolo potrebné nielen administratívne preberať moc, ale aj pomocou diplomatického úsilia a vojenských jednotiek zápasiť so susedmi o jeho územnú integritu. V Čechách nová vláda nenarazila na vážnejší odpor, ale Slovensko sa stalo územím, o ktoré sa doslova muselo bojovať. Témou ďalšieho pokračovania rozhlasovej historickej revue Dejiny.sk budú teda prvé mesiace Československa, preberanie moci novou vládou, vojenské operácie, ktoré zabezpečili hranice nového štátu. Neopomenieme ani ekonomické aspekty, napríklad ako prebehla menová odluka a vzniklo tak platidlo nového štátu - koruna československá.
Hostia: doktor Dušan Kováč z Historického ústavu Slovenskej akadémie vied a jeho kolega profesor Roman Holec, ktorý je súčasne aj pedagógom na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave.
Redaktori a moderátor - Peter Turčík a Robert Kotian.

Letectvo v 1.svetovej vojne
23.11. 2018
Prvá svetová vojna bola predovšetkým na západnom fronte vojnou zákopovou, kde sa frontová línia posúvala raz jedným, druhý raz opačným smerom a to rádovo v stovkách metrov, mimoriadne o desiatky kilometrov. Úplne novou zbraňou boli tanky, ktoré podstatne ľahšie prekonávali mínové polia a zátarasy a tak umožnili pechote o niečo bezpečnejší prechod na územie nepriateľa. Lietadlá síce neboli úplne nóvum, ale ich nasadenie takisto významne zmenilo situáciu na frontoch. O tom, ako letectvo ovplyvnilo priebeh vojny bude pokračovanie rozhlasovej historickej revue Dejiny.sk. Hosť: Juraj Červenka, absolvent histórie na Trnavskej univerzite a náš kolega zo Slovenského rozhlasu.
Redaktori a moderátor - Peter Turčík a Robert Kotian.


Počúvajte "Dejiny.sk" vždy v piatok po 22:00.

Autor: Peter Turčík; foto: theChaplainKit.com

Živé vysielanie
??:??