Modrotlač bola v minulosti bežným spôsobom zdobenia látok a krásnu modrú látku s bielymi ornamentálnymi vzormi ste si mohli kúpiť v ktoromkoľvek obchode s látkami. Aj keď má podľa historických prameňov jej výroba na našom území viac ako 400 ročnú históriu, z našich domácností sa vytratila a zmizli aj majstri, ktorí dokázali preniesť krásu kraja do modrého sveta.
K zaniknutému remeslu sa na Slovensku vrátili dvaja mladí ľudia – Matej Rabada z Párnice a Peter Trnka z Ivánky pri Dunaji. Petra, ktorý remeslom pokračuje v tradícii predkov, v jeho dielni navštívila Tatiana Šušková a nad starodávnymi modrotlačiarenskými formami si zaspomínali na starého otca.
1. časť Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
Modrotlač je typický slovenský spôsob úpravy plátna. Najstarším zachovaným kúskom modrotlače na našom území je látka z Kremnice z roku 1783, ale prvé cechové záznamy o modrotlači sú oveľa staršie, ešte z roku 1608. Poďme sa spolu s Tatianou Šuškovou v dielni Petra Trnku v Ivánke pri Dunaji dozvedieť ako sa vlastne modrotlač vyrába:
2. časť Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
Tradície sa teda vracajú a uvidíme, či modrotlač obháji svoje miesto ako súčasť kultúrneho dedičstva UNESCO. Na národnej úrovni bola do Reprezentatívneho zoznamu nehmotného kultúrneho dedičstva Slovenska zapísaná za rok 2015.