Čo je doma, to sa počíta - Tylová čipka

Čo je doma, to sa počíta - Tylová čipka

V marci tohto roku pribudla do Reprezentatívneho zoznamu nehmotného kultúrneho dedičstva Slovenska aj tylová čipka myjavskej pahorkatiny. Ide vlastne o belgický typ čipky, ktorý sa koncom 19. storočia rozvinul aj u nás práve v kopaničiarskom regióne. Stretneme sa s ním dodnes. Iveta Pospíšilová sa viac dozvedela od Viery Feriancovej z Centra tradičnej ľudovej kultúry v Myjave.  

1. časť Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.

Tylová čipka myjavskej pahorkatiny je jedným z 13 prvkov tradičnej ľudovej kultúry zapísaných aktuálne v Reprezentatívnom zozname nehmotného kultúrneho dedičstva Slovenska. V Brezovej pod Bradlom už dvadsať rokov vracia čipku do života Klub pletenej cipky. O jeho začiatkoch porozprávala Ivete Pospíšilovej zakladateľka klubu Anna Potúčková.

2. časť Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.

Technika tylovej čipky myjavskej pahorkatiny patrí k najzložitejším, no výsledok je najjemnejší. Správny postup jej tvorby vysvetlila Ivete Pospíšilovej čipkárka Ivana Marková z Brezovej pod Bradlom.

3. časť Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.

Ak by ste sa na tvorbu tylovej čipky myjavskej pahorkatiny chceli pozrieť zblízka, navštívte v niektorý pondelok po 16tej hodine Centrum voľného času v Brezovej pod Bradlom. Tamojšie „cipkárky“ rady privítajú medzi sebou nové tváre a ruky.


Autorka: Iveta Pospíšilová; Ilustr. foto: Pixabay

Živé vysielanie ??:??

Práve vysielame