Jedným z našich najznámejších národných pokladov je fujara a s ňou aj jej výrobcovia a hráči, ktorí drevu vdychujú život. Bratislavčan Ľuboš Straka v sebe spája jedno i druhé. Výrobe fujár sa venuje už vyše tridsať rokov a ako inak by ich odskúšal, keby si na nich nezanôtil? Ochotne zahral aj Michalovi Hercegovi.
1. časť Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
Fujara je našim slovenským, ale zároveň aj svetovým hudobným nástrojom, veď sa nachádza v svetovom zozname nehmotného kultúrneho dedičstva Unesco. A nie len to. Výrobca fujár Ľuboš Straka z Bratislavy ju nedávno, spolu s ďalšími hudobníkmi a remeselníkmi, prezentoval v slovenskom pavilóne svetovej výstavy Expo v kazašskej Astane. Michala Hercega najprv zaujímalo, čím je naša fujara taká výnimočná.
2. časť Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
Popisovať postup výroby fujary vám dnes nebudeme. Najlepšie bude, ak sa na to prídete priamo pozrieť. Bratislavčan Ľuboš Straka nedávno toto umenie ukazoval návštevníkom svetovej výstavy Expo v kazašskej Astane. Michalovi Hercegovi povedal aj to, že základnou vlastnosťou výrobcu fujár je trpezlivosť.
3. časť Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
Tak to bol jeden z našich národných pokladov fujara. O týždeň sa spolu pozrieme na starobylé pamiatky Veľkej Moravy.