Mnohí túžime po vlastnom dome. Často inteligentnom, ktorý dokážeme ovládať cez mobil, nepotrebujeme vypínače, zasvieti keď vojdeme a vypne , keď priestor opustíme. Keď treba spustí závlahu, počas búrky ju zastaví a hlavne vykúri miestnosti aj na diaľku. Pre našich predkov by to bolo čosi nepredstaviteľné. Dom, ktorý si vlastnoručne postavili potreboval jednu základnú vec- pec. Na nej sa pieklo, varilo a hlavne vykurovalo. O zašlej sláve pecí a peciarov vie veľa architekt Vladimír Institoris, ktorý o tom Hane Michalčíkovej porozprával.
1. časť
Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
Ako sme počuli, hoci pece prešli svojím vývojom, nestratili nič zo svojej príťažlivosti aj funkčnosti. A kým budú ľudí baviť, budú aj majstri, ktorí ich budú stavať.
Máme všelijakých doktorov, ale počuli ste , že by niekomu hovorili „pecný doktor“? A predstavte si, aj taký na Slovensku je. Neštudoval síce medicínu, ale architektúru a okrem toho svojho srdca v hrudi, vidí srdce aj v každej peci. Len ho mrzí, že ľudí, ktorí ich stavajú je málo a skutoční remeselníci- peciari vymierajú. A tak ako každý pekár povie, že rýchlo sa dobrý chlieb upiecť nedá, nedá sa rýchlo postaviť ani dobrá pec. Hane Michalčíkovej to potvrdil architekt Vladimír Institoris.
2. časť Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
Pece sú súčasťou krásnej slovenskej ľudovej architektúry. To, čo kedysi bolo samozrejmosťou v každom dome, je dnes už len zachovanou pamiatkou . Aj vďaka nej však môžu dnešní majstri, architekti a všetci, ktorí v nej vidia viac než len vec oživovať jej krásu a funkčnosť.