Fujara, Radvanský jarmok, aušusnícke služby špaňodolinských baníkov, terchovská muzika, tradičné ručné zvonenie, čičmianske ornamenty či horehronský spev a ďalšie významné prvky a prejavy našej ľudovej kultúry...
Do spoločenstva reprezentatívneho zoznamu nehmotného kultúrneho dedičstva Slovenska pribudla v roku 2016 aj modrotlač, ktorá sa bude v roku 2018 uchádzať aj o zápis do Reprezentatívneho zoznamu nehmotného kultúrneho dedičstva ľudstva UNESCO.
Aj keď nie je „naša modrotlač“ pôvodným európskym „vynálezom“, na území Slovenska sa táto všeobecne používaná textília stala na dlhé obdobie stálicou mestských a dedinských ženských šatníkov a domácností. Príbeh modrotlače nám Tatiana Šušková ponúka s etnologičkou Oľgou Danglovou, autorkou knihy Modrotlač na Slovensku.
1. časť Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
Slovenský modrotlač patrí právom do reprezentatívneho zoznamu nehmotného kultúrneho dedičstva Slovenska. Michal Herceg zavítal do jedinej pôvodne zachovanej 120 ročnej modro - tlačiarenskej dielne v Púchove, kde sa v rodine Trnkovcov dedila výroby modrotlače z pokolenia na pokolenie. Dodnes v nej pracuje Martin Trnka, syna posledného farbiara na Slovensku Stanislava Trnku.Je preto najpovolanejšou osobou na zasvätenie do tajomstiev modrotlače: Najskôr sa však zastavíme pri technických pamiatkach dielne, ktorá je vyhlásená za národnú kultúrnu pamiatku.
2. časť Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
Modrá látka potlačená rôznymi, prevažne bielymi vzormi. V minulosti bola modrotlač bežnou súčasťou interiéru, či odevov na území Slovenska. Po zániku dielní ju bolo možné nájsť už len na výrobkoch v Ústredí ľudovoumeleckej výroby, či na krojoch folkloristov. Dnes modrotlač ožíva a nájdeme ju dokonca aj v kolekciách módnych návrhárov, ktorí sa radi inšpirujú tradíciami. Kurzy tejto typickej techniky zdobenia textilu patria k najnavštevovanejším, aj vďaka propagátorovi a jednému z troch výrobcov ručnej modrotlače na Slovensku, Matejovi Rabadovi z Párnice. Tatiana Šušková ponúka atmosféru podujatia:
3. časť Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
Pre ďalšie generácie zostáva, nielen vďaka zápisu do reprezentatívneho zoznamu nehmotného kultúrneho dedičstva Slovenska, zachovaný aj typický vajnorský ornament, o ktorom si povieme viac už o týždeň.