Tour de France 2022
Tour de France 2022

Výstava Emil Belluš 120

Výstava Emil Belluš 120

Galéria

vodojem trnava.jpg belluš 120.jpg

Jedni ho nazývajú architektom funkcionalizmu. Iní mu dávajú ďalšie prívlastky, keďže vraj povýšil funkcionalistické stavby aj o estetické prvky. Reč je o architektovi Emilovi Bellušovi. Narodil sa 19. septembra pred 120 rokmi v Slovenskej Ľupči a zomrel 14. decembra v roku 1979 v Bratislave. Vyrástol v kultúrne uvedomelej rodine, ovplyvnilo ho pražské prostredie a neskôr spoluzakladal Slovenskú vysokú školu technickú. Emila Belluša si všimli v Trnave. V tamojšom kultúrnom centre Malý Berlín mu sprístupnili výstavu, ktorá sa detailne zaoberá dvomi stavbami tohto mesta – automatickým mlynom a vodojemom. Martin Jurčo nám najprv povie o vodojeme.  

Výstava Emil Belluš 120 - 1 Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.

Hovoríme o architektovi Emilovi Bellušovi, ktorý sa narodil pred 120 rokmi. Mesto Trnava mu venovalo výstavu. Nie je to náhoda, lebo tamojší vodojem je považovaný za jednu z jeho najkrajších stavieb. Venoval sa však aj scénografickej tvorbe. Brat manželky Emila Belluša, režisér Ján Jamnický ho uviedol do novej tvorivej oblasti, a to scénického výtvarníctva. Belluš bol teda aj zakladateľskou osobnosťou modernej slovenskej scénografie. Martin Jurčo si v rozhovore s architektom Adriánom Kobetičom pripomenuli aj niektoré jeho stavby.

Výstava Emil Belluš 120 - 2 Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.

Hovorili sme o stavbách architekta Emila Belluša. Od jeho narodenia uplynie 19. septembra 120 rokov. Jeho dve významné stavby – vodojem a automatický mlyn si všimli v Trnave v tamojšom Centre súčasnej kultúry Nádvorie, kde mu pripravili výstavu. Potrvá do 7. novembra a je prístupná z Nádvoria.

Autor a foto: Martin Jurčo

Živé vysielanie ??:??

Práve vysielame