Deti vyrastajúce v mestách majú omnoho menej možností pre bezstarostné pobehovanie s rovesníkmi po vonku, než generácia ich rodičov. Z ulíc ich vytlačili autá, ktorých počet stúpa. Bratislava však chce byť mestom, v ktorom sa deťom žije dobre, preto pripravila 10 jednodňových festivalov s názvom Ulica na hranie, ktorých cieľom je meniť okolie škôl na živý verejný priestor s novými príležitosťami pre hru vonku. Ide o najväčšiu akciu, akú kedy hlavné mesto organizovalo na podporu bezpečnejšieho pohybu detí. Marcele Jedinákovej viac povedal riaditeľ sekcie mestských štúdií Metropolitného inštitútu v Bratislave Juraj Hurný.
Ulice na hranie - I. časť Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači. Uličná štruktúra v našom hlavnom meste tvorí až 40 percent verejného priestoru, preto by ulice mali slúžiť rovnako všetkým, nie iba tým, ktorí sedia v autách. Povedala Marcele Jedinákovej urbanistka Metropolitného inštitútu Bratislavy Sandra Štasselová počas rozhovoru o projekte s názvom Projekt pre deti, ktorého súčasťou sú Ulice na hranie.
Ulice na hranie - II. časť
Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
Metropolitný inštitút Bratislavy zorganizoval prvú Ulicu na hranie ešte vlani v septembri na základnej škole Tbiliská v Rači. Ulice na hranie budú pokračovať aj v ďalších lokalitách, najbližšie sa Ulica na hranie uskutoční na Mudroňovej ulici v Bratislave už budúcu sobotu.