Počas leta sme si dosýta užili množstvo tropických dní. Bez ohľadu na to, či vo firmách a v kanceláriách fungovala klíma, pred horúčavou sa nebolo kam ukryť. Vyhrali tí, ktorí sa napríklad v „emhádé“, či v obchode - mohli schladiť vejármi, ktoré si zobrali so sebou. Vejáre, presnejšie výstava pod názvom „Tajomstvá vejárov“, prilákala do multifunkčných priestorov jednej petržalskej kaviarne - desiatky návštevníkov. Bola medzi nimi aj moja kolegyňa Janka Bleyová, ktorá najskôr oslovila Jarmilu Javorinskú z Malaciek - autorku výstavy a zberateľku nádherných vejárov.
Tajomstvá vejárov - I. časť Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači. K španielskemu flamencu neodmysliteľne patria castanety a nádherné pestrofarebné vejáre. Málokto sa s nimi však dokáže ovievať s takou eleganciou, ako andalúzske seňority. Možno ste preto aj vy presvedčení, že kolískou vejárov je práve slnkom zaliata Andalúzia. Nie je to tak. Veľa zaujímavých príbehov o vejároch - návštevníkom výstavy v jednej petržalskej kaviarní, sprostredkovala návštevníkom ich zberateľka Jarmila Javorinská. Na vernisáž výstavy s názvom „Tajomstvá vejárov“ - prišla z Malaciek v sprievode svojho syna Roberta. Oboch oslovila Janka Bleyová, ktorú vraj tiež zaskočila informácia, že vejáre nepochádzajú zo Španielska.
Tajomstvá vejárov - II. časť
Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
Výstavu Tajomstvá vejárov si môžete pozrieť ešte do piatka. Janka Bleyová sa na vernisáži dozvedela, že snom Jarmily Javorinskej, zberateľky vejárov z celého sveta - je napísať - presnejšie - dokončiť knihu. Príbehy v nej však nebudú iba o samotných vejároch, ale najmä o ľuďoch, s ktorými sa stretla pri svojich potulkách v rôznych - aj exotických - krajinách.