Téma: Spoločenské hry

Téma: Spoločenské hry

Len pred pár desiatkami rokov nebolo ešte v domácnostiach veľa televízorov, žiadne mobily, počítače, ipady a iné smart zariadenia a bolo celkom prirodzené, že rodina alebo priatelia trávili svoj voľný čas aj za stolom – pri hraní stolových spoločenských hier. Nedáme si človeče? Zahráme sa karty? Tatianu Šuškovú zaujímalo aké spoločenské hry ste sa v detsve hrávali?

Spoločenské hry 1 Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.

Minulý víkend mierili do nákupného centra pri bratislavskej Kuchajde stovky ľudí – skupinky priateľov, aj rodiny s deťmi. Nešli však na nákupy. Celý priestor centra sa premenil na jedno veľké ihrisko. Celý víkend tam totiž prebiehal už 15. ročník herného festivalu Hratislava, kde sa mohli všetci pri hráčskych stoloch zahrať spoločenské hry alebo sa pod vedením skúsených lektorov naučiť základy úplne nových hier. Tatiana Šušková tento krát medzi hráčmi zisťovala či je z čoho si vyberať a ktoré spoločenské hry sú dnes „trendy“.

Spoločenské hry 2 Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.

Spoločenské hry sú rôzne a či už sa hrajú na doske, pomocou kariet alebo miniatúr, vždy spoľahlivo zabavia. Niektoré, ako napríklad človeče, závisia na šťastí a náhode hráča, iné zas na jeho schopnostiach. No nájdu sa aj také, ktoré tieto dva aspekty kombinujú.

Spoločenské hry predstavujú zábavu, ale veľa nás toho učia - byť trpezlivý, plánovať, dodržiavať pravidlá, zlepšovať pamäť, vedieť sa vyrovnať s prehrou, byť spoločenský. Čo by ste do tohto zoznamu pridali vy? Tatianu Šuškovú priamo medzi hráčmi na víkendovom hernom festivale Hratislava zaujímalo - prečo sa hráte?

Spoločenské hry 3 Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.

Svoj boom zažil aj na Slovensku najmä po roku 1989, keď k nám začali prichádzať nové hry zo zahraničia a hry založené na náhode (napríklad hode kockou) vystriedali tzv. nemecké spoločenské hry alebo aj eurohry, v ktorých nechýba pútavá herná téma a sú založené na stratégii, plánovaní a hráč zostáva pri stole až ich konca.

O to, že aj na Slovensku sa ľudia stále radšej hrajú sa zaslúžil zakladateľ Ihriska Peter Černák. Dnes je so svojím konceptom už súčasťou každoročného knižného veľtrhu Bibliotéka, hudobného festivalu Pohoda, už 15. rokov organizuje herný festival Hratislava.
Na tohtoročnej Hratislave, kam si prišli zahrať a naučiť sa nové hry veľkí aj malí ho oslovila Tatiana Šušková. A bolo naozaj ťažké nájsť si na rozhovor „tiché miestečko“.

Spoločenské hry 4 Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.

Hra nepatrí len do detského sveta. Renomovaný český psychológ Zdeňek Matejček napísal knihu – Aj dospelí sa môžu hrať. A spoločenské hry dokážu byť aj pre dospelých odpoveďou na hravosť v nás. Ak ju aj v dospelom veku prebudíme, určite spravíme v záplave negatívnych správ naše dni radostnejšími a príjemnejšími. Tak pozvite svoje deti, rodičov, či priateľov k stolu, na ktorom vás bude čakať osvedčená alebo úplne „novučičká“ stolová hra.

Autorka: Tatiana Šušková

Živé vysielanie ??:??

Práve vysielame