Memento mori je latinské príslovie – Pamätaj, že zomrieš. A aj keď všetci vieme, že v rámci prísloví je toto to najpravdivejšie, na veci posledné nemyslíme príliš radi. Tak ako nám však odborníci odporúčajú dať si „všetky svoje záležitosti“ do poriadku už za života, aby sme potom nenarobili zmätky v životoch pozostalých, tak je dobré myslieť aj na spôsob alebo miesto svojho posledného odpočinku.
Tatiana Šušková zisťovala názory v generácii dnešných šesťdesiatnikov. Aj keď otázka „Ako si prajete byť pochovaní?“ ich vitalite príliš nesvedčala.
Majú cintoríny v tradičnej podobe v súčasnej dobe význam? I.
Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
Lúčny cintorín, Záhrada spomienok, les spomienok. Prírodné pohrebníctvo vzniklo vo Veľkej Británii asi pred 30 rokmi. Prvotný impulz vychádzal z toho, že si ľudia už nechceli zakladať nové hroby a staršia generácia mala strach, že o tie hroby, ktoré už majú, sa nebude mať kto starať.
A myšlienkam alternatív pochovávania sú naklonené aj samosprávy, pretože problém nedostatku hrobových miest je z roka na rok kritickejší. Viac Tatiana Šušková s Monikou Kossuth z Funebry, ktorá spravuje prírodné cintoríny na Slovensku a pôsobí ako obradníčka na nich aj mimo nich.
Majú cintoríny v tradičnej podobe v súčasnej dobe význam? II.
Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
Na našej planéte sú už stovky prírodných cintorínov. Podľa Moniky Košuth z Funebry ich je napríklad v Spojenom kráľovstve viac ako 220, v Nemecku viac ako 100, v Prahe aj v susednom Maďarsku po jednom. My máme zatiaľ dva a to vo Zvolene a v Košiciach.