Cesta vajíčka z farmy na stôl

Cesta vajíčka z farmy na stôl

Veľkonočné sviatky sú hneď po Vianociach obdobím najväčšieho predaja potravín.
Šunky, údené mäso, klobásy, ovocie aj zelenina – ale aj vajíčka. Ako sa dostane vajce na spotrebiteľský stôl zaujímalo Tatianu Šuškovú. Navštívila preto farmu v Špačinciach, ktorá sa zameriava na chov nosníc, ale aj odchov mládok či výkrm brojlerov na hydinové mäso. S Gabikou Tomáškovou, ktorá jej robila sprievodkyňu po prevádzkach, začali ale najskôr v kancelárii nad knihami plnými čísiel. 

Cesta vajíčka z farmy na stôl - 1. časť Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.

Vajce poskytuje významné množstvo vitamínov, minerálov, je zdrojom najkvalitnejších a ľahko stráviteľných bielkovín. Vo výpočte jeho predností by sme mohli pokračovať ďalej – poďme sa však pozrieť na jeho cestu z farmy na spotrebiteľský stôl. Do farmy v Špačinciach, kde ich denne zozbierajú asi 85 tisíc. Tatianu Šuškovú sprevádzala po prevádzkach Gabika Tomášiková. 

Cesta vajíčka z farmy na stôl - 2. časť Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.

Vajíčka určite nebudú chýbať ani na vašich sviatočných stoloch. A prečo sú symbolom Veľkej noci? Vajce predstavuje zárodok, životnú silu, narodenie, nesmrteľnosť a vďaka škrupine aj pocit bezpečia. Možno ho v blízkej budúcnosti budú mať väčší aj sliepky z veľkokapacitných klietkových chovov. Európska únia totiž stále viac sprísňuje predpisy na humánne podmienky života hospodárskych zvierat a aj samotní ľudia podpisom petície s názvom viacneznesiem.sk deklarujú vôľu dať sliepkam v chovoch viac slobody pohybu.

Autorka: Tatiana Šušková; Ilustr. foto: Pixabay

Živé vysielanie ??:??

Práve vysielame