V najväčšom slivkovom sade na Slovensku

Poľnohospodárstvo

V najväčšom slivkovom sade na Slovensku

04. 09. 2019 15:47

Nebolo by slivkového koláča, dobrého kompótu k pečenému kuraťu, ale ani čistého destilátu, nebyť sliviek. Slivky sú veľmi obľúbeným druhom ovocia, a to najmä preto, že obsahujú veľa vlákniny. No slivky majú aj svojich nepriateľov – napríklad obávané ochorenie s názvom šárka, ale i politiku obchodných reťazcov. Aspoň tak hovoria ich pestovatelia. Sliviek je v posledných rokoch v sadoch na Slovensku akosi menej. My sme sa vybrali do najväčšieho na Slovensku. Nájdete ho v Horných Obdokovciach v okrese Topoľčany. Má 72 hektárov a napočítali by ste tam 22 tisíc slivkových stromov rôznych odrôd. A tam sa stretol Martin Jurčo aj so skúseným ovocinárom Stanislavom Kytkom.  

V najväčšom slivkovom sade na Slovensku 1
Stiahnuť audio súbor

Sme v topoľčianskom regióne, v obci Horné Obdokovce, kde sa na  72 hektároch nachádza najväčší sad sliviek na Slovensku. V mnohých lokalitách slivkové sady zanikli aj preto, že sa o nich ovocinári veľmi nestarali. Sad v Horných Obdokovciach bol založený koncom 80. rokov, a tak sa ešte postupne dá predlžovať životnosť stromov. A každoročne tam strávia svoju letnú brigádu aj desiatky obyvateľov južného Slovenska. Samostatne hospodáriaceho roľníka Stanislava Kytku sa Martin Jurčo pýtal práve na brigádnikov.

V najväčšom slivkovom sade na Slovensku 2
Stiahnuť audio súbor

Pre mnohé rodiny je vraj brigáda v spomínanom slivkovom sade už takým letným rituálom. Boli sme v Horných Obdokovciach v topoľčianskom regióne.

Autor a foto: Martin Jurčo

Živé vysielanie
??:??