Rozmnožovanie hovädzieho dobytka na molekulárnej úrovni

Rozmnožovanie hovädzieho dobytka na molekulárnej úrovni

Problémy v oblasti reprodukcie riešime nielen my ľudia, ale aj v živočíšnej ríši je to vážna vec. Zaoberajú sa tým aj vedci zo Slovenskej akadémie vied. Konkrétne v Ústave biochémie a genetiky živočíchov. Venujú sa tam rozmnožovaniu hovädzieho dobytka na molekulárnej úrovni. Mária Babinská oslovila Janu Jankovičovú z Laboratória fyziológie reprodukcie.

Rozmnožovanie hovädzieho dobytka na molekulárnej úrovni I. Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.

Pred chvíľou sme čiastočne preskúmali tému rozmnožovania hovädzieho dobytka, ktorou sa zaoberajú odborníci z Ústavu biochémie a genetiky živočíchov. Teraz sa dozvieme o ďalšom výskume, ktorý realizujú v tomto ústave a to na vtáčích embryách, ktoré vedcom slúžia ako model. Mária Babinská sa vybrala do Laboratória Aviárnej embryológie a bunkových kultúr, kde jej o svojej práci porozprávala Mariana Máčajová.

Rozmnožovanie hovädzieho dobytka na molekulárnej úrovni II. Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.

Náš kozmonaut Ivan Bella na stanicu MIR letel ako vedec. Čo sa týka samotného chovu prepelíc, tento experiment sa nevydaril na sto percent pre poruchu na centrifúge. Úspechom však bolo, že vo vesmíre sa vyliahlo až 36 prepelíc. Na Zem viezli 10 prepelíc, ale pokazila sa klimatizácia a chlad prežili iba tri. Projekt napriek tomu splnil ciele, po prvý raz sa na Zem vrátili živé prepelice vyliahnuté v prostredí kozmického letu, čo sa predtým nepodarilo.

Autorka: Mária Babinská

Živé vysielanie ??:??

Práve vysielame