Dejiny.sk: Kolonizácia Ameriky, 2. časť

Dejiny.sk: Kolonizácia Ameriky, 2. časť

Kolonizácia Ameriky, 2. časť

V minulom vydaní rozhlasovej historickej revue Dejiny.sk sme začali rozsiahlu tému o európskej koloniálnej expanzii najmä na americkom kontinente a o jej úpadku, teda o procese dekolonizácie, respektíve transformácie do nových štátnych útvarov. Kolonizácia začala krátko po tom, ako moreplavci v službách španielskej a portugalskej koruny objavili nové územia. Zásadným prelomom bolo objavenie Nového sveta Krištofom Kolumbom v službách španielskej koruny. Neskôr dostal tento kontinent za Atlantickým oceánom meno Amerika a Španielsko tu dominovalo vyše dve storočia.

Kľúčové boli aj objavné plavby pod portugalskou zástavou pozdĺž západných brehov Afriky a oboplávanie mysu Dobrej nádeje. Obdobným úspechom ako Kolumbove výpravy cez Atlantik bola portugalská výprava cez Indický oceán a pristáte flotily, ktorej velil Vasco de Gama, v dnešnej Indii. Španielsko-portugalský monopol na kolónie sa však na konci 16.storočia pomaly končil a pripravovalo sa prerozdeľovanie území v prospech krajín severozápadnej Európy. Británia, Francúzsko ale aj Holandsko a Belgicko sú tými štátmi, ktoré zrušili výsadné pozície španielskej a portugalskej koruny.

V tomto pokračovaní rozhlasovej historickej revue Dejiny.sk sa zameriame najmä na to, ako Británia a Francúzsko narušili koloniálny monopol Španielska na americkom kontienente a ako sa prekreslila mapa teritoriálnych záborov a do čoho toto súperenie vyústilo v závere 18.storoči.

Hosťia: Radoslav Hlúšek; Peter Vyšný
Moderátori, redaktori: Peter Turčík a Robert Kotian

Počúvajte v piatok po 22:00

ĎALŠÍCH VYŠE  320 TÉM NÁJDETE TU: " Dejiny.sk ".

Autori: P. Turčík, R. Kotian,

Živé vysielanie ??:??

Práve vysielame