Od Juhoslávie S.Miloševiča po občiansku vojnu 1992 -1995
Príbeh Juhoslávie po roku 1945 je košatý, spletitý a v mnohom pre nás ťažko pochopiteľný, či takmer neuchopiteľný. Majú s tým problém aj historici, politológovia a sociológovia, ako ho čo najzrozumiteľnejšie interpretovať. Preto sme sa rozhodli pripraviť sériu diskusií , v ktorých sa pokúsime čo najzrozumiteľnejšie priblížiť príbeh tejto krajiny v druhej polovici dvadsiateho storočia.
Po Druhej svetovej vojne Juhoslávia stála na troch pilieroch - na Zväze komunistov Juhoslávie, na Juhoslovanskej ľudovej armáde a tým tretím - kľúčovým - bol samotný Tito, ktorý bol ozajstným garantom bratstva a jednoty národov Juhoslávie. V predchádzajúcom vydaní rozhlasovej historickej revue Dejiny.sk sme analyzovali situáciu v Juhoslávii po roku 1980, teda desaťročie, ktoré nasledovalo po smrti Josipa Broza Tita. Ten stál na čele Juhoslávie od roku 1945 až do mája 1980, kedy ako 88-ročný zomrel .
Po zlatých 60-tych a 70-tych rokoch socialistickej Juhoslávie však prišli zásadné ekonomické problémy, zahraničná zadlženosť bola astronomická a narastalo napätie medzi jednotlivými zväzovými republikami. No a po nástupe Michaila Gorbačova na čelo Sovietskeho zväzu a výraznom zlepšení vzťahov so Spojenými štátmi americkými, stratila Juhosláviu svoju strategickú rolu nárazníkovej zóny medzi Západom a Východom.
Hosťia: Milan Sovilj, Tomáš ČernákModerátori, redaktori: Peter Turčík a Robert Kotian
Počúvajte v piatok po 22:00
ĎALŠÍCH VYŠE 320 TÉM NÁJDETE TU: " Dejiny.sk ".
fotografie v galérii:
1) Tudjmanova socha v Záhrebe, 2) rodný dom Franja Tudjmana v obci Veliko Trgovisće, 3) Niekdajšie sídlo zväzovej vlády, dnes Palác Srbska, 4) Kogresové centrum Sava Centar, v ktorom sa konali zjazdy SKJ, 5) hrob Franja Tudjmana na cintoríne Mirogoj v Záhrebe, 6) busta Franja Tudjmana pred rodným domom, 7) budova Skupštiny v Belehrade, 8) budova Geneks brána do socialistické Belehradu
(autor fotografií: Tomáš Černák)