Zemetrasenia sú v niektorých svetových oblastiach ako napríklad v Japonsku či Iráne závažným problémom a dokážu napáchať obrovské škody. Slovensko patrí medzi krajiny s miernou seizmickou aktivitou. Rizikové oblasti sú Malé Karpaty, okolie Komárna, oblasť stredného Slovenska, čiže Horehronie a oblasť Žiliny a na východe Vihorlat. Na Ústave vied o Zemi Slovenskej akadémie vied je geofyzikálny odbor, patrí tam aj oddelenie seizmológie. Pracuje tam Lucia Fojtíková. Vedkyňu oslovila Mária Babinská.
Seizmolológia I.
Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
Zemetrasenia, ktoré sa vyskytujú na Slovensku, majú tektonický pôvod a súvisia s teóriou litosferických dosiek. Je to je jav, pri ktorom sa náhle uvoľní nahromadená energia medzi dvoma horninovými blokmi, pričom časť energie sa uvoľňuje v podobe seizmických vĺn. Oddelenie seizmológie v Ústave vied o Zemi riadi a prevádzkuje Národnú sieť seizmických staníc. Vybavená je digitálnymi prístrojmi a zberným systémom nameraných údajov, ktoré sa v reálnom čase odosielajú do Dátového a spracovateľského centra v Bratislave. So seizmologičkou Luciou Fojtíkovou sa zhovárala Mária Babinská.
Seizmolológia II.
Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
Doplním, že seizmické stanice na západnom Slovensku sú napríklad v Hurbanove, v Modre v časti Piesok, v Šrobárovej, na Železnej studienke, v Iži, ale aj v obci Moča.