Profesor Ľudevít Kádaši pracuje na Katedre molekulárnej biológie Prírodovedeckej fakulty UK. Je spoluzakladateľom prvého genetického pracoviska na Slovensku, ktoré vzniklo v 80-tych rokoch minulého storočia na Slovenskej akadémii vied. Laboratórium pod jeho vedením ako prvé v bývalom Československu využívalo metódy molekulárnej genetiky pri štúdiu dedičných ochorení, uskutočnilo prvú DNA diagnostiku a využilo tieto metódy aj v kriminalistike. K mikrofónu si ho pozvala Hana Michalčíková.
Čo dokáže odhaliť súčasná genetika I.
Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
Pravdou je, že v živote nás genetika zaujíma najskôr povrchne - po kom to moje dieťa vlastne je? Na koho sa podobá? Po kom zdedilo talent, vlastnosti? A tipujeme, alebo to necháme tak, mávneme rukou a povieme, ktože to zistí, keď sa to dedí sedem generácií dozadu. Iné je to však už pri rôznych ochoreniach, ktoré môžu mať genetickú podmienenosť. Tam už zbystríme pozornosť a obraciame sa na odborníkov - genetikov. Profesor Ľudevít Kádaši bol spoluzakladateľom prvého genetického pracoviska na Slovensku a pod jeho vedením sa podarilo analyzovať 20 genetických ochorení. Hana Michalčíková sa ho opýtala aj na to, ako máme rozumieť pojmu genetická podmienenosť a ako to funguje?
Čo dokáže odhaliť súčasná genetika II.
Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
Mnohé z otázok genetiky zostávajú aj pre skúsených vedcov, k akým patrí profesor Ľudevít Kádaši otvorené. V súčasnosti pracuje na Katedre molekulárnej biológie Prírodovedeckej fakulty UK a Ústave klinického translačného výskumu SAV. Zároveň spolupracuje v oblasti výskumu s genetickými pracoviskami na Slovensku.