Slovenskí vedci svoj výskum v Sudáne doplnili o pomoc miestnym komunitám

Slovenskí vedci svoj výskum v Sudáne doplnili o pomoc miestnym komunitám
Členovia Slovenskej archeologickej misie v Sudáne sa pred pár dňami vrátili z ďalšej úspešnej expedície. Počas 4 týždňov na prelome januára a  februára skúmali pôvod a funkcie druhej najväčšej sudánskej mešity. Chcú upriamiť pozornosť odborníkov a sponzorov na jej konzerváciu alebo rekonštrukciu. Slovenskí vedci využili svoju prítomnosť v tejto krajine aj na pomoc miestnej kresťanskej komunite či juhosudánskym utečencom. Mária Babinská oslovila archeológa Branislava Kovára z Archeologického ústavu Slovenskej akadémie vied v Nitre.  
Slovenskí vedci svoj výskum v Sudáne doplnili o pomoc miestnym komunitám I. Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
Orientalisti a archeológovia zo Slovenskej akadémie vied spolu s odborníkmi zo Slovenskej technickej univerzity začiatkom tohto roka skúmali starú mešitu na lokalite Duwejm Wad Hadž v Sudáne.
Okrem archeologických činností výskumníci robili výskum pôdy, rozbor keramiky a nepálených tehál. Zamerali sa aj na geoinformatické spracovanie dát a odobrali vzorky aj na dendrologické analýzy. Mária Babinská sa rozprávala s geodétom a geoinformatikom Tiborom Lieskovským zo Stavebnej fakulty STU v Bratislave.
Slovenskí vedci svoj výskum v Sudáne doplnili o pomoc miestnym komunitám II. Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
Výskum na sudánskej lokalite bol financovaný grantom Agentúry na podporu výskumu a vývoja, projekt podporila aj Nadácia Gedíd Aigyptos.
Autor: Mária Babinská, Foto: myslovakia.sk

Živé vysielanie ??:??

Práve vysielame