Ako funguje ľudský mozog

Ako funguje ľudský mozog

Keby sme vám povedali, že to, čo o mozgu vieme dnes, je na úrovni máp z 15. storočia, najskôr by ste zapochybovali a potom doložili informáciu otázkou: A čo robili vedci doteraz? Odpoveď by bola jednoduchá. Študovali mozog a snažili sa ho pochopiť. Vieme, že je uložený v lebke a svojou štruktúrou pripomína tofu. A vieme aj to, že sa vyvinul preto, aby sme sa mohli hýbať, orientovať sa v prostredí a pamätať si udalosti. A čo o ňom nevieme? Je toho veľa. Aj preto sa Hana Michalčíková vybrala za neurovedcom Tomášom Hromádkom z Neuroimunologického ústavu SAV a opýtala sa ho, či je mozog naozaj najoriginálnejší a najdôležitejší orgán v našom tele?

Ako funguje ľudský mozog - I. časť Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.

Mozog má niekoľko častí. Zvrásnená časť na povrchu sa nazýva mozgová kôra. V minulosti si vedci a biológovia mysleli, že funkciou mozgovej kôry je iba chrániť mozog, dnes však vieme, že to tak nie je. Každá časť je zodpovedná za určitú funkciu. Čelový lalok je najväčším zo štyroch lalokov mozgovej kôry a tvorí asi tretinu povrchovej plochy hemisfér. A teraz k téme, ktorá ľudí odjakživa zaujímala: Sú mozgy géniov iné, ako mozgy bežných ľudí? Hana Michalčíková sa pýtala neurovedca Tomáša Hromádku z z Neuroimunologického ústavu SAV.

Ako funguje ľudský mozog - II. časť Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.

Ako potvrdil neurovedec Tomáš Hromádka , na základe výskumu s mozgami hlodavcov rozširujú vedci stále viac naše poznanie o tom, ako mozog funguje. Aj ako vplýva na jeho činnosť pracovný stres a nedostatok spánku. Aj to, že mozog pracuje stále, ale nie vždy na plné obrátky, pretože potom by organizmus nerobil nič iné, len kŕmil mozog, ktorý sám o sebe spotrebuje 20% z nášho denného príjmu energie.

Autor: Hana Michalčíková

Živé vysielanie ??:??

Práve vysielame