Veda: Pilotované lety - cesta k vesmírnemu turizmu?

Veda: Pilotované lety - cesta k vesmírnemu turizmu?

V každom z nás je kus objaviteľa... Možno aj preto nás fascinuje vesmír. A čo také vesmírne lety? Pilotované , ktoré by viedli k vesmírnemu turizmu? Hudba budúcnosti? Nie tak celkom. Vesmírny výskum rýchle napreduje. Aj vďaka snahe nájsť nové zdroje a oblasti pre ľudský život. Astronómia a lety do vesmíru prinášajú ľudstvu množstvo poznatkov, ktoré sú pre život na Zemi a neskôr aj mimo nej - kľúčové. Aj o tom sa Hana Michalčíková porozprávala s Jiřím Šilhom z Fakulty matematiky, fyziky a informatiky Univerzity Komenského.

Veda - I. časť Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.

Človek cestuje do vesmíru už vyše 60 rokov. Za ten čas sa tam dostali vládni aj súkromní astronauti a dokonca aj turisti. Kam astronauti lietajú najčastejšie? Ako ďalej môže ľudstvo putovať? Aké nástrahy nás čakajú pri letoch vesmírom? Hana Michalčíková sa Jiřího Šilhu z Fakulty matematiky, fyziky a informatiky Univerzity Komenského opýtala aj na to, za aký dlhý čas môže vesmírna loď obletieť Zem?

Veda - II. časť Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.

Vedci dlhodobo skúmajú ako vplýva nehostinné prostredie a gravitácia na ľudský organizmus .Napríklad na rednutie kostí, veľa astronautov sa sťažuje na problémy so spánkom, so zrakom, tráviace problémy. Zaujíma ich tiež, či vysoká radiácia nepôsobí negatívne na ľudský organizmus, pretože my sme stále chránení na Zemi magnetickým poľom Zeme, preto na Zemi sme v bezpečí pred kozmickým aj slnečným žiarením, ale keď sú astronauti vo vesmíre dlhodobo, riziká sa zvyšujú a práve to chcú vedci v budúcnosti skúmať.

Autor: Hana Michalčíková

Živé vysielanie ??:??

Práve vysielame