Koľkokrát sme to už počuli- fakty nepustia, alebo odporúčanie: držme sa vždy faktov. Sú nemenné, dokázateľné, reálne, existujúce. Čo v pravej podstate vlastne fakt znamená, či funguje vo všetkých druhoch vied a či sú faktom napríklad peniaze alebo spoločenská zmluva- tak aj o tom môžete s profesorkou Tatianou Sedovou z Filozofickej fakulty Mateja Bela v Banskej Bystrici a Hanou Michalčíkovou trochu zauvažovať.
Veda - I. časť Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači. Navonok to vyzerá veľmi jednoducho. Fakty patria do vedy a fikcie majú svoju doménu v umení. Umenie sa totiž často chápe ako vytváranie fiktívnych príbehov. Napriek tomu umelecké diela nie sú iba zábavou a často ich považujeme za zdroj poučenia a poznania. Ako si to máme vysvetliť a či vieme odlíšiť fakt od fikcie a naopak- zisťovala Hana Michalčíková u doktora Michala Šedíka z Filozofickej fakulty Mateja Bela v Banskej Bystrici.
Veda - II. časť
Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
Primárnou funkciou umenia -ako zdôraznil doktor Michal Šedík z Filozofickej fakulty Mateja Bela v Banskej Bystrici nie je na rozdiel od vedy- poznanie, ale veľa sa z neho vieme naučiť. O sebe, svojich predsudkoch, svojich schopnostiach a prežívaniach udalostí, ktoré nás denne formujú.