Koľkokrát ste počuli konštatovanie, že ten človek je obdarený "prirodzenou inteligenciou“. Opakom ale asi nie je neprirodzená inteligencia. Hovoríme o umelej inteligencii. Možno vás však prekvapí údaj, že niektoré technológie založené na umelej inteligencii existujú už viac ako 50 rokov. Pokrok vo výpočtovej technike priniesol nové vynálezy a umelá inteligencia je prítomná v našom živote bez toho, aby sme si to uvedomovali. Umelá inteligencia je však podľa Evy Kalužákovej a Jozefa Vaška z FABLABU, teda laboratória Centra vedecko – technických informácií - téma, ktorej by sa ľudia mali venovať už od detstva. Aby poznali nielen jej výhody, ale i úskalia. So spomínanými odborníkmi sa zamýšľa Janka Bleyová.
Rozvoj digitálnych zručností - I. časť Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači. Preniknúť do tajov umelej inteligencie, porozumieť o čom to je a predovšetkým - vedieť používať aj svoj „sedliacky rozum“ - svoje kritické myslenie. Tak, aj o tom boli letné tábory pre školákov vo Fablabe, o ktorých pred chvíľou hovorila vedúca laboratória Centra vedecko – technických informácií - Eva Kalužáková a Jozef Vaško. Janka Bleyová sa stretla s Miroslavou Greškovou a s jej tromi synmi Ondrejom, Jurajom a Filipom. Spomínaný tábor, do ktorého ich prihlásila mama, absolvovali tento rok všetci traja.
Rozvoj digitálnych zručností - II. časť
Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
Voľakedy bolo populárny slogan: dôveruj, ale preveruj. Potom prišiel internetový čas a my sme si zvykli, že tam nájdeme len nespochybniteľné - pravdivé údaje a fakty. Mýlili sme sa. Poniektorí sa už sami o tom presvedčili práve na svojich omyloch....Je preto fajn, že dnešné deti majú šancu, vedieť si „to rozdať aj s umelou inteligenciou...“