Parlamentné voľby 2023
Parlamentné voľby 2023

Veda - Národné centrum pre popularizáciu vedy a techniky a jeho aktivity

Veda - Národné centrum pre popularizáciu vedy a techniky a jeho aktivity

V tomto roku si pripomíname 85. výročie založenia Centra vedecko - technických informácií Slovenskej republiky. Jeho súčasťou je Národné centrum pre popularizáciu vedy a techniky. Ten názov je síce komplikovaný, ale jeho pointu by sme mohli zmestiť do jednoduchého konštatovania: vedu treba pútavo a zrozumiteľne priblížiť ľuďom. Bez výnimky sa v tom zhodli všetci opýtaní, ktorých v uliciach Bratislavy oslovila Janka Bleyová. Pýtala sa ich, či treba popularizovať vedu a vedecké výskumy?

Veda - I. časť Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.

Ľudia, ktorým v hlave vŕtajú všelijaké otázky súvisiace s najmodernejšími vedeckými poznatkami, pokusmi a experimentami si prídu na svoje vo vedeckej kaviarni, alebo cukrárni Národného centra pre popularizáciu vedy a techniky CVTI SR. Už 15 rokov tam totiž renomovaní slovenskí vedci diskutujú s návštevníkmi centra o objavoch z tej oblasti, ktorej sa venujú. Janku Bleyovú však v rozhovore s riaditeľkou spomínanej inštitúcie Andreou Putalovou - najskôr zaujímalo - aký kľúč používajú organizátori pri výbere samotných tém?

Veda - II. časť Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.

Isté je, že vo vedeckej cukrárni a kaviarni si na svoje prídu aj labužníci rébusov a noviniek zo sveta tajuplných vedeckých laboratórií. A na to, aby ste niečo získali, nepotrebujete - obrazne povedané ani „halier“ - Národné centrum pre popularizáciu vedy a techniky - sprostredkuje vedu bezplatne.

Autor: Janka Bleyová

Živé vysielanie ??:??

Práve vysielame