Zatiaľ máme na Slovensku vody dostatok. Vďačíme za to výdatnosti prameňov. Do konca minulého roka sme ich mali vyše 36-tisíc. V posledných rokoch však čelíme extrémnym suchám, a to sa odzrkadľuje aj na stave vody v našich studniach, kde jej ubúda. Aké množstvo, vieme vďaka hydrologickému mapovaniu, veľmi presne. Aj ako chrániť pramene pred vysychaním. Hana Michalčíková sa o tom porozprávala s doktorom Petrom Malíkom vedúcim Oddelenia hydrológie a geotermálnej energie v Štátnom geologickom ústave Dionýza Štúra. Najskôr sa ho opýtala, čo si máme vlastne pod prameňmi predstaviť?
Veda - I. časť Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
V dnešných minútach s vedou sa rozprávame o slovenských prameňoch. Pred chvíľou sme si povedali, že ich na Slovensku máme dostatok, ale hydrogeológovia upozorňujú, že počet prameňov nie je rozhodujúci, rozhodujúca je ich výdatnosť. Pre nás sú dôležité tie, ktoré dokážu zásobovať celé mestské aglomerácie. Takých máme tiež relatívne dosť, nie sme špička sveta, ale sme ten lepší priemer a v Európe sú od nás lepší Švajčiari a Rakúšania. Hana Michalčíková sa doktora Petra Malíka vedúceho Oddelenia hydrológie a geotermálnej energie v Štátnom geologickom ústave Dionýza Štúra pýtala aj na to, či je ťažké vyhľadať prameň?
Veda - II. časť Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
Hydrogeológovia pramene nielen vyhľadávajú, ale robia maximum pre to, aby ich aj ochránili. Prírodné zdroje totiž ohrozuje klimatická zmena a výdatnosť prameňov aj na Slovensku výrazne klesá. Aj preto ich nepretržite sledujú. V minulosti sa pramene sledovali raz týždenne, dňom určeným na pozorovanie bola streda. Neskôr sa podarilo presadiť sledovanie prameňov raz denne a od čias, keď do praxe zaviedli automatické záznamové zariadenia, môžu odborníci merať pramene aj každú hodinu.