Nasledujúce minúty určené vede budeme venovať hmyzu. Hmyz zohráva veľmi dôležitú úlohu v prírode, najmä v súvislosti s takzvanými ekosystémovými službami. Opeľuje rastliny, zúčastňuje sa aj na rozkladných procesoch, takže je veľmi dôležitý a jeho vymiznutie znamená doslova zahrávanie sa s ohňom. Niektorí zoológovia však varujú, že pokles hmyzu si my, ľudia ,všimneme až vtedy, keď bude neskoro. Aj o tom dnes Hana Michalčíková hovorí s popredným slovenským entomológom ,profesorom Petrom Fedorom z Prírodovedeckej fakulty UK v Bratislave.
Je Zem planéta hmyzu? 1 Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
Niektorí sa hmyzu boja, iní ho obdivujú. A je celá skupina ľudí, odborníkov, ktorí ho študujú. Patrí k nim aj popredný slovenský zoológ, ekológ , profesor Peter Fedor z Prírodovedeckej fakulty UK v Bratislave. Ako entomológa ho zaujíma nielen výskum nových druhov, ale aj schopnosť ich prežitia na Zemi. Keď sa pred časom objavila informácia o neobvykle veľkých pavúkoch, ktoré sa na Slovensku objavili , pribúdalo ľudí, ktorí sa vystrašení obracali na zoológov. Aj preto sa aj Hana Michalčíková profesora Petra Fedora pýtala, či je to niečo nezvyčajné v našich zemepisných šírkach.
Je Zem planéta hmyzu? 2 Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
Profesor Peter Fedor, významný slovenský entomológ sa zaoberá špeciálne druhmi hmyzu, ktoré spôsobujú narušenie ekologickej rovnováhy. Vďaka takýmto odborníkom už vieme, že používanie niektorých chemických látok zvyšuje náchylnosť hmyzu na parazity až trojnásobne. Dnes je už známy fakt, že po prvý raz sme spozorneli pri výraznom poklese včelstiev v Európe. A ako sme počuli aj v dnešných minútach s vedou, za posledných 25 rokov sme zaznamenali nielen výrazný pokles hmyzu, ale zmenšuje sa aj počet druhov hmyzu. Aj takéto výzvy pre človeka necháva príroda.