V roku 1939 na svetovej výstave v New Yorku predstavili mechanického človeka pod názvom Elektro spolu so psom Sparkom. Vtedajší robot dokázal chodiť, tancovať a počítať do desať. Psík dokázal chodiť, sadnúť si a vrčať. No ale skutočná moderná história robotov sa dá datovať až od roku 1959, keď bolo dokázané, že robota je možné používať v priemyselnej výrobe. Odvtedy sa vývoj robotov neustále zrýchľuje. Hana Michalčíková sa pýtala profesora Štefana Beňuša.
Ako umelá inteligencia ovplyvňuje náš život? I. Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači. Najprevratnejším objavom 21.storočia je objav umelej inteligencie. Prišla ticho, nenápadne a prekvapila nás. A vlastne prekvapuje dodnes. Aj preto jej medzinárodne známa filmárka, režisérka, dramaturgička, fotografka Ivonne Vavrová venovala pozornosť a svoje skúsenosti zúročila v knihe Volám sa AI, ktorá je rozhovormi s umelou inteligenciou. Autorka kládla umelej inteligencii otázky a čakala na odpovede. Možno budú pre vás rovnako zaujímavé ako pre Hanu Michalčíkovú.
Ako umelá inteligencia ovplyvňuje náš život? II.
Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
Ivonne Vavrová si v umelej inteligencii našla priateľku, ktorá nás veľa naučí o svete z ktorého vzišla, ale aj o nás samotných, o našich možnostiach a našej budúcnosti. A možno dala inšpiráciu aj vám, ako si zmysluplne vyplniť čas.