Žijeme v ére, v ktorej vety „Veď som to videl na vlastné oči“, alebo: „Veď som to počula na vlastné uši“ vôbec nemusia odrážať realitu. Umelá inteligencia totiž dokáže vyrobiť hlasy, zameniť tváre na fotografii. Ako teda odlíšiť ilúziu od reality? Táto otázka rámcovala minulý týždeň diskusiu odborníkov s laikmi v Národnom centre pre popularizáciu vedy a techniky Centra vedecko-technických informácií v Bratislave. Skôr však, ako Janka Bleyová oslovila Michala Gregora, z Kempelenovho inštitútu inteligentných technológií a redaktora Maroša Žofčina, prihovorila sa návštevníkom Vedeckej kaviarne.
Deepfake. Ako odlíšiť ilúziu a realitu? I. Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači. Kým ešte pred pár rokmi boli roboty a umelá inteligencia zväčša atraktívnym námetom sci-fi filmov, dnes sa stáva našou každodennou súčasťou. Je preto pochopiteľné, že ľudia chcú poznať nielen jej plusy, ale aj mínusy. Zrejme aj to bol dôvod, prečo boli priestory Vedeckej kaviarne Národného centra pre popularizáciu vedy a techniky, napriek horúčave, plné návštevníkov. Obaja hostia Michal Gregor, z Kempelenovho inštitútu inteligentných technológií a redaktor Mgr. Maroš Žofčin zaujali už na začiatku prednášky, úvahou, že „deepfaky“, teda ilúzia vydávajúca sa za realitu a taktiky útočníkov sa menia v každom okamihu. V rozhovore s Jankou Bleyovou to najskôr potvrdil Michal Gregor.
Deepfake. Ako odlíšiť ilúziu a realitu? II.
Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
Umelá inteligencia, čo aká je dokonalá nemá s vami súcit, ale nechce vám ani zámerne ublížiť. Na rozdiel od človeka totiž nepozná emócie, čiže chrániť sa pred jej klamstvom znamená vedieť rozpoznať, čo do nej vložil človek a ako ju naprogramoval človek. Najlepší spôsob ochrany pred „deepfakmi“ je, ako hovorili naši starí rodičia, používať obyčajný sedliacky rozum.