Pečie celé Slovensko
Pečie celé Slovensko

Cintorínsky odpad

Cintorínsky odpad

Jeseň je každoročne obdobím, keď si našich blízkych zosnulých pripomíname viac aj návštevami cintorínov. Blíži sa dušičkové obdobie, počas ktorého zapaľujeme sviečky, zdobíme hroby, nosíme kvety, ktoré sú často umelé.

Cintoríny sa tak stávajú miestami, kde sa kopia obrovské množstvá nerecyklovateľného odpadu.

Centrum environmentálnej a etickej výchovy Živica sa spolu s partnermi -  mestským pohrebníctvom Marianum, spoločnosťou OLO a odborníkmi na odpadové hospodárstvo rozhodli názorne poukázať na tento fakt. Na bratislavskom Cintoríne Vrakuňa nazreli do odpadových košov a spravili analýzu toho, čo tam našli.

Na mieste bola aj Marcela Jedináková, ktorá ako prvú oslovila Moniku Suchanskú z občianskeho združenia Živica.

Cintorínsky odpad 1 Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.

Podľa analýzy odpadu na cintoríne v bratislavskej mestskej časti Vrakuňa odborníci z odpadového hospodárstva zistili, že v koši sa nachádzalo takmer 87 percent odpadu, ktorý by sa dal vytriediť. Až 57,3 percenta z toho bol zelený kompostovateľný odpad.

O možných riešeniach ako separovať odpad na cintorínoch Marcele Jedinákovej povedala viac riaditeľka spoločnosti, ktorá sa zaoberá odpadovým hospodárstvom, Martina Gajslová.

Cintorínsky odpad 2 Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.

Mestská spoločnosť Marianum plánuje dobudovať trvalé riešenie na separovanie odpadu postupne na všetkých dvanástich bratislavských cintorínoch, ktoré má v správe v horizonte jedného až dvoch rokov.

Autor: Marcela Jedináková, Foto: myslovakia.sk

Živé vysielanie ??:??

Práve vysielame