Športová televízia
Športová televízia

Voľne pohodený odpad predstavuje pre mestá a obce jeden z najväčších problémov

Voľne pohodený odpad predstavuje pre mestá a obce jeden z najväčších problémov

Výsledky zaujímavého 5 mesačného projektu prezentovali pred pár dňami organizácia ENVI - PAK a Ústav verejnej politiky Fakulty sociálnych a ekonomických vied UK v Bratislave. O cieľoch experimentu povedala Tatiane Šuškovej viac jeho riaditeľka profesorka Emília Sičáková Beblavá:

Voľne pohodený odpad predstavuje pre mestá a obce jeden z najväčších problémov I. Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.

Predstavte si, že sa prechádzate v okolí vášho bydliska a len tak vám „odpadne od ruky“ papierik od cukríka, či ohorok dofajčenej cigarety. Asi by vám „odpadol“  trošku ťažšie, keby ste spozorovali, že neskôr skupina študentov vo vašich stopách zbiera na danom území odpadky, ba dokonca ich ráta a ich objem meria.

A asi by ste sa neskôr aj viac zamysleli nad svojím správaním, ak by vás šípka na chodníku upozornila, že najbližší kôš je od vás tri metre, alebo, že v areáli je až trinásť košov, alebo že cigaretový ohorok obsahuje až 140 jedovaných látok. Asi takto vyzeral počas piatich mesiacov experiment organizácie ENVI PACK usilujúci sa zmeniť myslenie ľudí, aby nehádzali odpad voľne na zem. Jedným z dvoch miest experimentu bolo aj jazero Štrkovec v bratislavskom Ružinove. Tatiane Šuškovej starosta tejto mestskej časti Martin Chren povedal:

Voľne pohodený odpad predstavuje pre mestá a obce jeden z najväčších problémov II. Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.

Vzhľadom na sľubné výsledky projektu chce teda organizácia zodpovednosti výrobcov ENVI - PAK povzbudiť aj ďalšie mestá a obce k podobným aktivitám, aby bolo prostredie v ktorom žijeme krajším. Ale možno sme vás už dnes povzbudili, aby sme začali práve od seba.

Autor: Tatiana Šušková, Foto: myslovakia.sk

Živé vysielanie ??:??

Práve vysielame