A teraz sa trochu zoznámime s abecedou ochrany prírody.
Rok 2021 bol pre Ministerstvo životného prostredia Slovenskej republiky prelomovým rokom, v ktorom sa s úspechom vyriešili desaťročia odkladné problémy.
Jedným z nich bolo aj schválenie reformy národných parkov, vďaka ktorej môže envirorezort začať v tomto roku s ich zonáciou. Tá má zvýšiť ochranu prírodného prostredia na týchto územiach. Na Slovensku však vznikli vďaka spojeniu aktivít rezortu, zainteresovaných strán a mnohých občianskych iniciatív v minulom roku aj desiatky ďalších chránených území. Tento rok - 1. februára sa sústava chránených území na Slovensku rozrástla o prírodnú rezerváciu Vydrica v bratislavskom lesoparku. Tatiana Šušková oslovila najskôr riaditeľa Chránenej krajinnej oblasti Malé Karpaty Petra Puchalu, do ktorej nové chránené územie patrí.
Ministerstvo životného prostredia SR v uplynulom roku vyriešilo desaťročia odkladané problémy I. Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači. Mapa chránených území Slovenska sa v našom regióne od začiatku februára rozrástla o prírodnú rezerváciu Vydrica. Pre návštevníkov bratislavského lesoparku sa nič nezmení a aj naďalej môžu toto územie využívať na rekreáciu, či šport. Najkrajšie a najhodnotnejšie lesy Bratislavského lesoparku však dostanú náležitú ochranu.
Snaha o zvýšenie ochrany prírody na tomto území trvala dlhých sedemnásť rokov a v tomto roku by sa štatútu prírodnej rezervácie malo dočkať aj unikátne územie Devínskej Kobyly.
Tatiane Šuškovej povedal viac minister životného prostredia Ján Budaj:
Ministerstvo životného prostredia SR v uplynulom roku vyriešilo desaťročia odkladané problémy II.
Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
Vyhlásením prírodnej rezervácie sa zvyšuje ochrana územia, a to na štvrtý a piaty stupeň – teda zónu s najprísnejším stupňom ochrany. Znamená to, že vďaka bezzásahovosti ľudskej ruky sa ako návštevníci budeme môcť v okolí hlavného mesta vracať do stále autentickejšej prírody.