Čaká nás horúce leto? V čase, keď sa mnohí z nás na teplejšie slnečné dni tešia, odborníci spozornejú. Prečo? Na vysvetlenie stačí len pár faktov. Rok 2018 sa na Slovensku, ale aj v Európe zaradil medzi najteplejšie dni za posledných 120 rokov. Koncom júla 2019 bolo suchom zasiahnutých 90% územia Slovenska. V apríli 2020 padlo najmenej zrážok za takmer 70 rokov.
Minulý týždeň bola v Bratislave on-line konferencia na tému Voda pre našu budúcnosť. Postrehy klimatológa Jána Pechu zaznamenala Tatiana Šušková.
Deti a voda I
Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
Pre klimatickú zmenu naša Zem pomaly vysychá, a zdroje vody ubúdajú. Aj preto je dôležité s tým, čo máme, čo najšetrnejšie hospodáriť. Hospodáriť s vodou by sme mali učiť deti nielen doma, ale aj na celoplošnej vzdelávacej úrovni. Bohaté skúsenosti s tým má Centrum environmentálnej a etickej výchovy Živica. Ich program Zelená škola realizujú na slovenských školách už 17 rokov.
Tento rok, symbolicky ku Dňu Zeme, Živica otvorila pilotný ročník environmentálneho projektu „Voda pre našu budúcnosť“, ktorej základom je hravé, zážitkové, ale zároveň zodpovedné vzdelávanie o vode. Na on-line konferencii s rovnakým názvom sa Tatiana Šušková porozprávala so Zuzanou Gallayovou zo Živice.
Deti a voda II
Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
Inovatívne zážitkové učenie v našich školách teda prinesie nielen úsporu vody, krajšie zelené školské dvory, ale verme, že aj ekologickejšie zmýšľajúcejšiu generáciu s citlivým prístupom k životnému prostrediu. Skúsenosti z pilotného projektu „Voda pre našu budúcnosť" sa z ôsmych škôl následne prenesú do všetkých 250-tich škôl, ktoré sú súčasťou projektu Zelená škola.