Skupina hmyzu, ktorej sa dnes budeme venovať má názov- vážky. Sú zaujímavé letovými schopnosťami, vytrvalosťou, krásnou farebnosťou, starobylosťou a množstvom povier, ktoré o nich kolujú. Jedna z nich napríklad hovorí, že vážky štípu. Nemusíte mať však obavy- vážky nemajú žihadlo a tak štípať nedokážu. Vážkami sa zaoberá biologická veda s názvom odonatológia a že je v nej ešte veľa toho na skúmanie , potvrdil zoológ Dr. Dušan Šácha zo Štátnej ochrany prírody v Chránenej krajinnej oblasti Biele Karpaty , aj Hane Michalčíkovej.
Vážky Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači. V minútach s vedou sa dnes popoludní venujeme vážkam. Sú nápadne a pestro sfarbené. Pri preletoch prekonávajú obrovské vzdialenosti, žili tu pred 350-timi miliónmi rokov , dokážu ovládať každé krídlo samostatne a vedia lietať aj dozadu, alebo vo vzduchu zastať. Sú to lídri v rýchlosti pohybu medzi hmyzom. , zvyčajné tempo je 30 km/h ale vedia dosiahnuť aj 57 km/h a viac. To všetko o vážkach zhromaždila biologická veda s názvom odonatológia . Informácie z nej čerpáme aj ďalej s doktorom Dušanom Šáchom, predsedom spoločnosti Aquavita , ktoré sa zaoberá vážkami a ochranou mokradí a zoológom Štátnej ochrany prírody v Chránenej krajinnej oblasti Biele Karpaty. V rozhovore pokračuje Hana Michalčíková.
Vážky
Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
Ako sme si vypočuli od odonatológa , doktora Dušana Šáchu , popri iných hodnotných informáciách , vážky sú častým motívom pre umelcov. Známe sú medirytiny z Japonska a Číny, kde vážky symbolizujú silu, odvahu a šťastie. Pre prírodné národy v Indonézii a Amazónii sú symbolom sily a vytrvalosti. V Európe sa objavujú na knižných značkách –Ex libris a vážky fotografuje aj český spevák Dan Bárta.