Strážca prírody

Strážca prírody

Piktogramy na hraniciach lesa či vstupu do chráneného územia nás upozorňujú, čo je v ňom dovolené či skôr zakázané robiť. Napriek ich jasnej zrozumiteľnosti sú zodpovední návštevníci prírody častými svedkami ich porušovania. Viete, že pri prechádzkach prírodou sa môžeme stretnúť s ľuďmi, ktorí nás môžu upozorniť, ba dokonca nám zabrániť v tom, ak v nej robíme niečo, čo sa tam robiť nemá. Téme sa venuje Tatiana Šušková.

Strážca prírody - I. časť Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.

Môžu vás zastaviť v prírode, môžu vás upozorniť ak robíte niečo, čo robiť nemáte, dokonca vám zabrániť, aby ste to robili ďalej. Pred chvíľkou hudby sme sa rozprávali o kompetenciách a skúsenostiach strážcov prírody. Máme však aj lesnú stráž. V hlavnom meste k nej patrí aj ochranár Jakub Mrva, ktorý chodí do lesov v okolí Bratislavy denne a práve problémy, s ktorými sa stretával, ho viedli k tomu, že Okresnom úrade vykonal skúšky a dnes už asi tretí rok pôsobí ako člen Lesnej stráže. Tatianu Šuškovú upozornil na to, že lesná stráž a strážcovia prírody majú síce podobné zameranie, ale nie sú to isté.

Strážca prírody - II. časť Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.

Strážcov prírody, aj členov lesnej stráže o ktorých sme hovorili máme na Slovensku stále málo. Aj preto je ich spoločným prianím, aby sa každý z nás správal v prírode čo najšetrenejšie. Stúpajúci záujem verejnosti o enviromentálne témy je snáď dôkazom, že sme na dobrej ceste.

Autor: Tatiana Šušková

Živé vysielanie ??:??

Práve vysielame