Dnes 20. októbra oslavujeme Medzinárodný deň stromov. Tradícia Dňa stromov vznikla v 19. storočí na podnet novinára Mortona v americkom štáte Nebraska, ktorý bol už v tom čase zástancom myšlienky, že prítomnosť stromov v okolí zlepšuje klímu ako aj pôdne vlastnosti. Dnes už vieme lepšie ako pred pár desiatkami rokov, že každý strom je dôležitý – ten v parku, záhrade, v sade či v lese. Ako je na tom Slovensko v rámci lesného bohatstva? Na to sa Tatiana Šušková spýtala Veroniky Jaloviarovej z Centra transferu poznatkov a lesnej pedagogiky Národného lesníckeho centra.
Slovensko je na stromy veľmi bohaté
Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
Medzinárodný deň stromov, ktorý si dnes pripomíname od jeho vzniku v 19. storočí sprevádzajú akcie spojené so sadením stromov. A práve október je v našich zemepisných šírkach vhodným obdobím na výsadbu drevín. Väčšinou sadíme v záhrade, v parku, či v sade. Výsadba nových porastov je dôležitou zložkou hospodárenia aj v našich lesoch.
Aj vďaka tomu patrí Slovensko dnes medzi najlesnatejšie krajiny Európy – rozloha
lesov až 41 % z jeho celkovej plochy. Tatianu Šuškovú v rozhovore s Veronikou Jaloviarovou z Národného lesníckeho centra zaujímalo čím sú charakteristické lesy na západnom Slovensku.
Aké lesné porasty máme na západnom Slovensku?
Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
A práve lesní pedagógovia rôznych organizácií venujúcich sa enviromentálnemu vzdelávaniu pripravili počas tohto nielen dňa, ale aj celého týždňa rôzne podujatia - od lesných vychádzok približujúcich stretnutia so stromami, cez ich vysádzanie stromov, až po otvorenie ďalšieho ročníka umeleckej súťaže Stromy a my, do ktorej sa môžu zapojiť stredoškoláci z celého Slovenska.