Medzi chovaťeľmi - Vinohradník Michal Bažalík začal vo svojom vinohrade chovať quessantské ovce

Medzi chovaťeľmi - Vinohradník Michal Bažalík začal vo svojom vinohrade chovať quessantské ovce

Zvuková víkendová kulisa vidieka a rekreačných oblastí má stále viac podobu vrčania kosačiek zo všetkých dvorov. Tatiana Šušková nám však dnes predstaví také, ktoré nie sú ani na benzínový, ani na elektrický pohon. Sú živé a tiché, majú štyri nohy, niektoré aj rohy a spravia pre vás aj pre prírodu oveľa viac ako vrčiaci stroj. Našla ich v najvyššie položenom vinohrade vo Svätom Jure u mladého vinohradníka a vinára Michala Bažalíka, ktorý momentálne obhospodaruje 3 hektáre vinohradov, ale má v pláne zachrániť ich viac.

Medzi chovaťeľmi - I. časť Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.

Jednou z najcharakteristickejších vlastností Quessantských (pozn. - ésanských – to e sa číta tak zatvorene – výslovnosť je v prvom príspevku) oviec, nazývaných kvôli malej veľkosti aj bretónsky trpaslík je ich veľká prispôsobivosť. Základným krmivom je pre nich pastva. V literatúre sa uvádza, že z 810 druhov rastlín využívaných zvieratami ovce konzumujú ich najširšie spektrum – až 520 druhov. A stávajú sa dobrým pomocníkom v obhospodarovaní pôdy – aj vinohradu. Do toho svätojurského Michala Bažalíka sa za živými kosačkami vybrala Tatiana Šušková.

Medzi chovaťeľmi - II. časť Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.

Quessantské ovce - dnes sme hovorili o najmenšom plemene oviec na svete, ktorých pôvodnou domovinou je Francúzsko – presnejšie Bretónsko. Darí sa im však aj u nás na Slovensku a ako sme sa presvedčili dokážu byť nenáročným a užitočným pomocníkom človeka.

Autor: Tatiana Šušková

Živé vysielanie ??:??

Práve vysielame