Na bratislavskom letisku žije najväčšia populácia sysľov na Slovensku. Táto plocha im však už nestačí a rozbiehajú sa aj do okolité voľné kosené plochy. Na jednej z nich neďaleko letiska, na ktorej žije odhadom 700-900 sysľov sa má v zime realizovať výstavba. Aj preto sa už teraz v lete rozbehol najväčší záchranný odchyt sysľov. Na miesto sa vybrala Tatiana Šušková s Andreou Froncovou z Bratislavského regionálneho ochranárskeho združenia. Kým sa dostali k sysľom a ich záchranárom oslovili na tejto ploche psíčkara s otázkou, či tu býva.
Každý syseľ sa ráta - I. časť Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači. V týchto dňoch neďaleko bratislavského letiska prebieha odchyt až 900 jedincov chráneného sysľa pasienkového, ktorý zastrešuje tím ochranárov zo Štátnej ochrany prírody a realizujú ho ochranári z Bratislavského regionálneho ochranárskeho združenia , z Prírodovedeckej fakulty UK, ZOO Bratislava a z organizácie Alka Wildlife. Na akciu dohliada naozaj početný tím, ktorému velí najväčší odborník na sysle na Slovensku Ervín Hapl. Tatiana Šušková sa s ním v horúcom letnom dni, ktoré sysle milujú, prechádza po rozľahlých pokosených plochách v blízkosti letiska, kde sa má v zime začať masívna výstavba, ktorá by pre - cez zimu - hybernujúce spiace sysle predstavovala istý koniec.
Každý syseľ sa ráta - II. časť
Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
Odchytené sysle ochranári presúvajú do 9 lokalít na západnom Slovensku, kde žijú malé syslie kolónie, ktoré treba doplniť, alebo tam už sysle nežijú vôbec a zakladajú na nich nové sysľoviská. Ide o logisticky náročnú operáciu a odchytené syslíky cestujú do nových lokalít každý deň. Aj vďaka ich novým domovom a spôsobu života sa tak do kusa našej krajiny vráti aspoň sčasti jej pôvodný ráz.