V rôznych oblastiach nášho kraja sa v posledných rokoch objavujú zvieratá spásajúce trávy a porasty. Aj keď to vyzerá netradične - ide tradičnú a najmä ekologickú formu manažmentu krajiny, ktorej časti boli historicky spásané.
„Pasenie je spása“ hovorí o jednej zo svojich aktivít Bratislavské regionálne a ochranárske združenie. Aký význam má pre krajinu tradičná pastva zaujímalo Tatianu Šuškovú, ktorá sa s enviromentalistom Filipom Rovným vybrala do lokality ostrova Kopáč a na farmu do Podunajských Biskupíc.
Význam tradičnej pastvy pre biodiverzitu 1 Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
Každá lúka potrebuje svojich „spásačov“. Pasúce sa zvieratá ju udržujú presvetlenú, zabezpečujú cyklus živín a zachovanie druhovej rozmanitosti.
Kvôli zmene spôsobu hospodárenia sa vo voľnej krajine na Slovensku takmer prestalo pásť a väčšina zvierat sa presunula do uzatvorených maštalí. So zánikom pastvy v otvorenej krajine tak postupne začali zanikať aj lúky. Zarastajú náletovými drevinami či inváznymi bylinami a my prichádzame o ich jedinečnú biodiverzitu.
Nie však tam, kde majú vďaka projektom Bratislavského regionálneho ochranárskeho združenia „živé kosačky“ už svoje miesto a aj svojho pastiera. V okolí Podunajských Biskupíc spásajú to čo treba ovce a kozy z farmy združenia, o ktoré sa stará „mladý gazda“.
Význam tradičnej pastvy pre biodiverzitu 2 Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
K zmene krajiny môžete prispieť aj vy. Bratislavské regionálne ochranárske združenie má zaujímavý projekt Adoptuj si kozu. Adopciou kôz Etna, Ambrózia, Doboška, Stázka, Snehulienka a ďalších podporíte návrat pasúcich sa zvierat do chránených území vo vybraných lokalitách a tým aj udržanie vhodných podmienok pre vzácne druhy rastlín a živočíchov.