Hrubý Šúr je malá dedinka pri Senci, ktorá sa môže pýšiť naozaj výnimočnou stavbou. Ide o jedinú slamenú kupolu na svete, ktorá je zároveň samonosná. Ak sa vydáte pár desiatok metrov za základnou školou nájdete na prvý pohľad len vyšší kopec obrastený trávou, s okrúhlymi oknami.
Je to však slamený dom, ktorý mal pôvodne slúžiť ako kaviareň v Portugalsku. Tam však nezískala stavebné povolenie a preto sa architekt obrátil na svojich slovenských priateľov Bjorna a Zuzanu Kierulfových, ktorých projekt nadchol a premenili ho na sídlo architektonického štúdia Createrra.
Obaja architekti sú aj iniciátormi občianskeho združenia Arthur, ktoré sa venuje osvete a vzdelávaniu v architektúre pre trvalo udržateľný rozvoj. Unikátnu prírodnú stavbu navštívila Tatiana Šušková v čase porady viacerých architektonických tímov.
Ako sa plánujú ekologické domy I.
Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
Vraciame sa do slamenej kupoly v Hrubom Šúri, ktorú ale, ako v rozprávke o troch prasiatkach, nič nesfúkne. Ide o unikátny príklad prírodného staviteľstva, o ktorého rozširovanie aj u nás na Slovensku sa usiluje už od roku 2021 občianske združenie ArTUR .
Pôsobia v ňom odborníci aj firmy z oblasti staviteľstva, ktorým záleží na udržateľnom stavaní, obnove a bývaní. Ide o projektovanie a stavanie kvalitných, zdravých a pekných domov z prírodných materiálov, ktoré čo najmenej zaťažujú naše prostredie.
Tatiana Šušková sa o princípoch takéhoto stavania rozprávala s architektmi z Arthura Mariánom Ondkocom a Zuzanou Kiuerufovou. Slamená kupola zvnútra pôsobí veľmi prívetivo a materiály, z ktorých je stavaná sú vidno len v tzv. okienku pravdy.
Ako sa plánujú ekologické domy II.
Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
Pasívne domy z prírodných materiálov poskytujú príjemné bývanie, pri energiách šetria aj peňaženku, ale najmä životné prostredie a aj zdravie ich obyvateľov. A to v dobe, keď prežívame 80 percent času v interiéroch nie je málo. Čo poviete?