Seizmograf v Hurbanove funguje od roku 1909

Seizmograf v Hurbanove funguje od roku 1909

Slovensko našťastie nepatrí ku krajinám, kde sú časté zemetrasenia  a najmä nezvyknú mať katastrofálne následky. Naposledy zasiahol našu krajinu tento prírodný živel v októbri minulého roka. Vtedy bolo epicentrum v obci Ďapalovce v okrese Vranov nad Topľou, malo magnitúdo 4,9. Išlo o najväčšiu podobnú živelnú pohromu za vyše 100 rokov.

Najsilnejšie a najničivejšie zemetrasenie na území dnešného Slovenska bolo v roku 1763 s epicentrom neďaleko Komárna. Magnitúdo malo až 6,2. Úplne zdevastovalo viac ako 280 domov, z toho 7 kostolov. Pri nešťastí vtedy zahynulo 63 ľudí a 102 ich bolo zranených.
Mária Babinská bola v Hurbanove, kde bola v roku 1902 spustená do prevádzky prvá seizmická stanica na Slovensku.

Zachoval sa tu historicky vzácny prístroj – seizmograf, je jediný v Európe a vo svete je ich len pár. Dodnes meria starým analógovým systémom. Mária Babinská sa zhovárala s Fridrichom Valachom, vedúcim Geomagnetického observatória v Hurbanove.

Seizmograf v Hurbanove funguje od roku 1909 I. Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.

Hurbanovský seizmograf je skutočne výnimočný prístroj, ktorým sa môžeme pochváliť. Je to historický kúsok, meria ešte analógovým systém, dnes už sa používajú digitálne. No, všetky údaje, ktoré hurbanovský seizmograf zachytáva sa dostávajú na vedecké pracovisko do Bratislavy. Mária Babinská sa vybrala na Ústav vied o Zemi Slovenskej akadémie vied, kde sa zhovárala s Kristiánom Csicsayom z geofyzikálneho odboru.

Seizmograf v Hurbanove funguje od roku 1909 II. Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.


Autorka: Mária Babinská

Živé vysielanie ??:??

Práve vysielame