Človek vraj vyšľachtil takmer 400 plemien psov s jedinečnou históriou a genetickými profilmi. Naše národné plemeno československého vlčiaka uznala medzinárodná organizácia FCI uznala v roku 1989. Publicista, spisovateľ, ale aj zanietený kynológ Peter Nevolný, zmapoval nielen históriu kynológie a výcviku služobných psov na Slovensku, ale aj zámery vzniku a postupného kríženie vlka karpatského a nemeckého ovčiaka. Vznikla výpravná publikácia a svetlo sveta následne uzrela aj jej anglická mutácia. Napriek sobotňajšiemu vyčíňaniu počasia ju v Piešťanoch, na slávnostnom podujatí búrlivým potleskom privítali milovníci a chovatelia krásneho československého vlčiaka. Bola medzi nimi aj Janka Bleyová.
Československý vlčiak je naše národné plemeno I. Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači. Znalcom a nadšencom nášho národného plemena „československý vlčiak“ poslal v júli Peter Nevolný fotografiu z uvedenia anglickej mutácie publikácie zachytávajúcej históriu spomínaného plemena. Počas uplynulého víkendu sa však v Piešťanoch, z toho istého dôvodu stretli slovenskí kynológovia a najmä chovatelia týchto inteligentných a krásnych spoločníkov človeka. Autor knihy Peter Nevolný sa pri mikrofóne Janky Bleyovej podelil so spomienkami na obdobie, ktoré predchádzalo vzniku anglickej mutácie.
Československý vlčiak je naše národné plemeno II.
Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
Je síce pravda, že povahové vlastnosti nepredurčili plemeno Československého vlčiaka, do úlohy pomocníka služobných kynológov, ale na druhej strane, ako na podujatí viackrát zdôraznil dlhoročný riaditeľ policajnej kynológie a hippoloógie RNDr. Vladimír Ďurišin, československý vlčiak vie byť skvelým, oddaným a vytrvalým spoločníkom ľudí.