Pojem biodiverzita, ktorý dnes používame dnes úplne bežne, sa prvýkrát objavil pred 39 rokmi. Najskôr pod názvom biologická diverzita, neskôr sa ujal v skrátenom pojme biodiverzita. Pod pojmom biodiverzita si musíme predstaviť rozmanitosť všetkých živých organizmov na našej planéte. Rastlín, živočíchov, húb, baktérií, vírusov a rôznych skupín jednobunkových organizmov. Biologickej rozmanitosti rastlinných a živočíšnych druhov venujú pozornosť aj vedci z Centra biológie a biodiverzity SAV. Vedecký pracovník Fedor Čiampor skúma vodné chrobáky a Hanu Michalčíkovú zaujímalo, či aj tu hrozí ich výrazný úbytok?
Biologická diverzita poskytuje základné podmienky nevyhnutné pre život I. Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači. Len pred chvíľou sme hovorili o tom, ako je v rámci biodiverzity dôležité, aby nám nemizli niektoré druhy živočíchov, konkrétne aj vodné chrobáky. Výskum v tejto oblasti je zložitý, ale zaujímavý. Ako zistila Hana Michalčíková, za chrobákmi treba často cestovať tisíce kilometrov a novoobjaveným treba napríklad vymyslieť aj mená. Ešte pred tým ako dala Hana Michalčíková slovo vedcovi Fedorovi Čiamporovi pýtala sa aj dvoch Bratislavčanov.
Biologická diverzita poskytuje základné podmienky nevyhnutné pre život II.
Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
Tak ako sa v mladosti biológ Fedor Čiampor zamiloval do vodných chrobákov, dnes tvrdí, že sa neskôr zamiloval do molekulárnych dát. Tento pomocník pomáha nielen v rozlišovaní nových druhov, ale aj v spoznávaní toho, čo žije v skutočnosti okolo nás.