Za plastami by sme mohli putovať ďaleko v histórii. Vedeli ste napríklad, že hmoty podobné plastom, používali už neandertálci? A že v stredoveku si napríklad nechávali ľudia pri vysokých teplotách zmäknúť rohovinu býka, ktorú vyváľali do podoby sklíčok do okien? Alebo, že v 16. storočí benediktínsky kňaz našiel nový materiál v obyčajnom syre? Zahrieval ho tak dlho, až vznikla umelá rohovina a tá sa potom využívala na výrobu pohárov a šperkov. Prvý syntetický plast tzv. PVC vyrobili v roku 1925. Plasty sa postupne stali najpoužívanejším materiálom nášho každodenného života. Hana Michalčíkova sa najskôr sa pýtala ľudí znepokojuje vás, ako nám plasty zasahujú do života?
Zdravie v dobe plastovej I. Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači. Dnes popoludní sa rozprávame o plastoch. Stretávame sa s nimi denne, oceňujeme ich funkčnosť, trvanlivosť a len málokedy si uvedomujeme ich zákernosť. Pôsobia na nás bez toho, aby sme si to uvedomovali. Keď plasty zakomponujeme do rôznych materiálov, tie sa rozkladajú a môžu sa naspäť dostať do nášho tela. Preto ich odborníci triedia do rôznych kategórii. Koľko ich je a prečo musí mať každý výrobok označenie do ktorej kategórie patrí, sa Hana Michalčíková opýtala doktorky Ivany Kyzekovej z Katedry genetiky Prírodovedeckej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave.
Zdravie v dobe plastovej II.
Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
Aj preto vedci z celej Európskej únie v úzkej spolupráci s našimi výskumníkmi pozorne sledujú plasty, ktoré sa dostávajú cez potravinový reťazec do organizmu človeka a negatívne vplývajú na zdravie. Podľa Programu OSN pre životné prostredie sa každých 12 mesiacov vyprodukuje približne 400 miliónov ton plastového odpadu, pričom najúčinnejšie sa recykluje len 9 %. A úplne na záver: Viete, koľko trvá prírode, kým rozloží plast? Viac ako 700 rokov.