Dejiny bratislavských kaviarní boli vždy lákadlom pre publicistov. Martin Vašš jednoducho spracoval tieto dejiny v knihách Zlatá bohéma. Azda najprebádanejšie sú spracované dejiny kaviarne Štefánka. Je poslednou z tých, čo patrili do bohémy prvej Čs. republiky. Len nedávno pripomenuli tieto dejiny pri 120. výročí prevzatia podniku rodinou Hackenbergerovcov – v roku 1904 Béla Hackenberger začal hospodáriť v tejto kaviarni na rohu a rodina vydržala vyše 40 rokov. Viac povedal Martinovi Jurčovi historik Juraj Hradský.
120 rokov Kaviarne Štefánka I. Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači. Hovoríme o dejinách bratislavských kaviarní a špeciálne o 120. výročí od prevzatia kaviarne Stefanie rodinou Hackenbergerovcov. Béla I. ju prevzal v roku 1904, po ňom jeho syn Béla II. Po druhej svetovej vojne pokračoval v prevádzkovaní štát a dlhé roky bol jej vedúcim Leo Stockmann. Aj to sú spomienky z knihy o kaviarni, ktoré napísal Juraj Hradský a našiel aj dodnes žijúcich potomkov prevádzkovateľov kaviarne. Viac povedal Martinovi Jurčovi aj o tom, či sa éra takýchto kaviarní môže ešte vrátiť.
212409241446;jurco; HIST štefánka 120 2
Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
Pripomeňme ešte, že éra bratislavských kaviarní je spojená aj s naším rozhlasovým vysielaním. V roku 1926 sa z kaviarne Astória sa vysielala tanečná hudba v podaní kapely Jožka Pihíka. Bol to prvý bratislavský prenos v rámci vysielania rozhlasu na Slovensku.