Protitanková strieľňa v Petržalke

Protitanková strieľňa v Petržalke

Bratislava čelila nečakanej výzve pri výstavbe predĺženia električkovej trate v Petržalke. V ceste stála protitanková stena z druhej svetovej vojny. Našťastie aj vďaka iniciatíve nadšencov sa ju podarilo zachrániť a presunúť niekoľko metrov ďalej. Pôvodne totiž strieľňa stála v koridore, ktorý bol určený pre budovanie metra v Bratislave, a tak zostala neporušená dodnes. Táto vojenská historická pamiatka bola minulý týždeň premiestnená k budove zdravotného strediska, kde bude slúžiť ako exponát.

Viac povedali Martinovi Jurčovi architekt Pavol Škorvánek z občianskeho združenia Bunkre a historik Tomáš Tkáčik z Klubu vojenskej histórie Feldgrau a KVH ČSĽA Kolíňany.

Protitanková strieľňa v Petržalke I. Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.

Stena na Jantárovej ulici bola prvou vojenskou pamiatkou v Petržalke, ktorú mesto zaradilo medzi pamätihodnosti celomestského významu. Neskôr boli vyhlásené za pamätihodnosti aj ďalšie bunkre a objekty spred a z obdobia druhej svetovej vojny. Stena je približne meter široká a päť metrov dlhá. Po konzultáciách s odborníkmi sa mesto rozhodlo zachovať celú stenu. To si vyžiadalo prípravu nového projektu. Najprv pár slov o tom, čo znamenal výraz Festung Pressburg.

Protitanková strieľňa v Petržalke II. Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.

Ešte pripomeňme, že práce na presune steny komplikovalo viacero neočakávaných nálezov, vrátane nevybuchnutej munície. Pri pyrotechnickom prieskume bolo objavených až 23 granátov, ktoré bolo nutné bezpečne odstrániť. Tieto nálezy viedli k úprave postupu prác a k zvýšenej opatrnosti pri odkopávaní steny.

Autor: Martin Jurčo

Živé vysielanie ??:??

Práve vysielame