Dnes vás v Obrázkoch krajiny zavedieme na miesta, kam by ľudská noha nemala vkročiť. A pretože rešpektujeme pravidlá, aj my s úctou postojíme len na kraji vzácneho prírodného skvostu a na vyššie obrátky zapojíme svoju predstavivosť.
Tatiana Šušková vás dnes s Petrom Lipovským z Bratislavského regionálneho ochranárskeho združenia pozýva do unikátnej prírodnej rezervácie Šúr, ktorá predstavuje cenný komplex barinato-slatinného jelšového lesa s početnými mokraďami a rašeliniskom. Ide o jediný prirodzený biotop svojho druhu v strednej Európe, nečudo teda, že sa teší zápisu medzi tzv. Územia európskeho významu.
Národná prírodná rezervácia Šúr 1 Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
2. februára v roku 1971 bol v iránskom meste Ramsar podpísaný medzinárodný Dohovor o mokradiach. Ramsarská konvencia sa tak stala prvým z novodobých globálnych medzinárodných dohovorov na ochranu a racionálne využívanie prírodných zdrojov. Ochrana mokradí sa stala predmetom medzinárodnej spolupráce najmä z dôvodu, že veľký úbytok a nerozumné využívanie mokradí spôsobili na celom svete vážne ohrozenie mokraďových ekosystémov, ako aj druhov, ktoré sú na ne existenčne viazané. Na Slovensku máme 13 mokradí medzinárodného významu, ktoré sú zapísané ako Ramsarské lokality. A patrí medzi ne aj národná prírodná rezervácia Šúr. Tatiane Šuškovej však Peter Lipovský potvrdil, že napriek tomu, že vieme o aký poklad ide, nechránime si ho tak ako by sme mali.
Národná prírodná rezervácia Šúr 2 Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
S úsmevom môžeme dodať, že voda tu bude, len my tu už nebudeme. A trochu vážne zdôrazniť, že aj to je jeden z dôvodov, prečo je dôležité ochraňovať takýto prírodný skvost akým je „jurský prales“ aj pre ďalšie generácie.